Türkiye'nin illerinin 2008 krizine dayanıklılığı
Resilience of Turkish regions against 2008 crisis
- Tez No: 686987
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURÇA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ABD'de başlayan ve hızla Avrupa'yı ve ardından gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alan 2008 krizini bölgesel dayanıklılık bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, dayanıklılık kavramı açıklanmış ve konuya ilişkin yazının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ardından 2008 krizinin Türkiye'nin İBBS-3 düzey bölgelerine etkilerini incelemek amacıyla dayanıklılık endeksi ve mekânsal kümelenme haritaları oluşturulmuş ve bölgelerin hangi özelliklerinin 2008 krizine olan ekonomik dayanıklılığı etkilediği mekânsal regresyon yöntemleriyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the 2008 crisis that commenced in the USA and rapidly affected Europe and developing countries in the context of regional resilience. Accordingly, the concept of resilience was explained and a general evaluation of the literature on the subject was made. Then, the resilience index and spatial cluster maps were created in order to examine the effects of the 2008 crisis on the NUTS-3 level regions of Turkey, and the spatial regression methods were used to investigate which characteristics of the regions affect the economic resilience to the 2008 crisis.