Lacerta medıa (Lantz ve cyren, 1920)'nın yaş yapısının ve büyümesinin incelenmesi
Investigation of the age structure and the growth of lacerta media (Lantz and cyren, 1920)
- Tez No: 687008
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Sivas Kertenkelesi (Lacerta media)'nin bir popülasyonundaki (Gümüşhane ili Torul ilçesi Harmancık Köyü'nde bulunan) bireylerin iskelet kronolojisi yöntemi kullanılarak yaş, vücut uzunluğu ve büyüme ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Harmancık popülasyonuna ait yetişkin bireylerde ortalama SVL ve yaş, L. media'nın tüm bireyleri için 101,57 ± 4,04 mm ve 5,31 ± 1,34 yıl (sırasıyla yetişkin dişi örneklerde 101,10 ± 3,61 mm ve 5,31 ± 1,03 yıl ve yetişkin erkek örneklerde ise 102,09 ± 4,57 mm ve 5,33 ± 1,67 yıl) olarak bulunmuştur. Yaş aralığı ergin erkeklerde 4-8 yıl, ergin dişilerde 4-7 yıl arasında değişmektedir. Hem dişilerin hem de erkeklerin 4 yaşında cinsel olgunluğa eriştikleri gözlemlenmişitir. Yarı ergin erkek ve dişilerin yaşı 3 olarak tespit edilmişken, juvenillerin yaşı ise 2 olarak bulunmuştur. Türün ergin dişi ve erkek bireylerinde SVL ile yaş arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Erkek yönlü bir eşeysel boyut dimorfizmi (SSD = -0,097) gözlenmiştir. Cinsiyetler arasında büyüme oranında istatistiki açıdan önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by using skeletochronology method to assess the relationships of age, body length and growth of the individuals in a population (located in Harmancık village of Torul district of Gümüşhane province) of the Levant green lizard (Lacerta media). The mean age and SVL in the adult individuals belonged to the Harmancık population were 101,57 ± 4,04 mm and 5,31 ± 1,34 for all individuals of L. media (101,10 ± 3,61 mm and 5,31 ± 1,03 in adult female specimens and 102,09 ± 4,57 mm and 5,33 ± 1,67 in adult male specimens, respectively). The age range varied between 4-8 years in adult males and 4-7 years in adult females. It was observed that both adult females and males reached sexual maturity at the age of 4 years. The age of the subadult males and subadult females was found as 3 years while the age of the juveniles was 2 years old. A positive correlation was found between body size (SVL) and age in adult female and male individuals of the species. A male-biased sexual size dimorphism (SSD = -0.097) was observed. There was no statistically significant difference in the growth rate between sexes.