Trakya bölgesi'nde dağılış gösteren Lacerta diplochondrodes Wettstein, 1952 ve Lacerta viridis (Laurenti, 1768) (Sauria: Lacertidae) türlerinde osteolojik analizler
Osteological analyses in Lacerta diplochondrodes Wettstein, 1952 and Lacerta viridis (Laurenti, 1768) (Sauria: Lacertidae) species distributed in Thrace region
- Tez No: 713684
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye'de Lacerta genusundan Lacerta agilis, Lacerta media, Lacerta pamphylica, Lacerta strigata, Lacerta diplochondrodes, Lacerta viridis olmak üzere 6 tür dağılış göstermektedir. Bu türlerden Trakya Bölgesi'nde simpatrik olarak yaşayan L. diplochondrodes ve L. viridis türlerinin osteolojik özellikleri kalitatif ve kantitatif parametrelerle karşılaştırmalı bir şekilde araştırılmış, örnekler doğadan ve müze materyallerinden elde edilmiş ve morfolojik ölçümleri alınmıştır. Osteolojik analizler için örnekler şeffaf boyalı iskelet yöntemine tabi tutulmuşlardır. Her iki türe ait örneklerde kafatası ve gövde osteolojisi çalışılmış, toplam 31 kalitatif 35 kantitatif osteolojik özellik belirlenerek türler arası istatistiki olarak karşılaştırma yapılmıştır. Önceki çalışmalarda morfolojik ve filogenetik olarak benzerlikleri ve farklılıkları gösterilen bu iki tür, daha önce osteolojik olarak çalışılmamıştır. Sonuç olarak L. diplochondrodes ve L. viridis örneklerinin kafatası genişliğinde, premaksilla nasal bağlantısında, nasallerin distal ucunun şeklinde, frontal nasal bağlantısında, frontal ve palatinin anterior uçlarında, serbest kaburga sayısında, ön ve arka ekstremite kemiklerinin uzunluklarında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
6 species of Lacerta genus, Lacerta agilis, Lacerta media, Lacerta pamphylica, Lacerta strigata, Lacerta diplochondrodes, Lacerta viridis, are distributed in Turkey. Among these species, the osteological characteristics of L. diplochondrodes and L. viridis species living sympathetically in the Thrace Region were investigated comparatively with qualitative and quantitative parameters, samples were obtained from nature and museum materials, and morphological measurements were taken. For osteological analysis, the samples were subjected to the transparent stained skeleton method. Skull and body osteology was studied in specimens of both species, a total of 31 qualitative and 35 quantitative osteological features were determined and statistical comparisons were made between species. These two species, which have shown morphological and phylogenetic similarities and differences in previous studies, have not been studied osteologically before. As a result, differences were detected in the skull width, premaxillary nasal connection, the shape of the distal tip of the nasals, the frontal nasal connection, the anterior ends of the frontal and palatine, the number of free ribs, and the lengths of the anterior and posterior extremity bones of L. diplochondrodes and L. viridis specimens.