Kızılırmak deltası'ndan göç eden Acrocephalus türlerinin ilkbahar ve sonbahar göç dinamikleri
Spring and autumn migration dynamics of Acrocephalus species migrated from Kizilirmak delta
- Tez No: 687010
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU, DOÇ. DR. KİRAZ ERCİYAS YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında Kızılırmak Deltası'ndan göç eden Acrocephalus türlerinin ilkbahar ve sonbahar göç dinamikleri araştırılmıştır. Çalışma, 2018 sonbahar ile 2019 ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde Cernek Halkalama İstasyonu'nda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışmada, istasyonun 2002-2018 yılına ait ilkbahar ve sonbahar göç dönemi verileri de daha kapsamlı bir değerlendirme yapmak amacıyla kullanılmıştır. Çalışmada Kızılırmak Deltası'ndan göç eden Acrocephalus cinsine ait altı türün ilkbahar ve sonbahar göç takvimleri belirtilmiş, göç dinamiklerinin mevsime ve yaşa bağlı değişimleri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra yağ skoru, ağırlık ve kanat uzunluğunun yaş grupları ve mevsimler arasında farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Sayısal olarak analiz yapabildiğimiz beş türün (A. scirpaceus, A. palustris, A. arundinaceus, A. schoenobaenus ve A. dumetorum) hepsinde ilkbahar dönemine oranla sonbahar döneminde daha fazla kuş halkalandığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra ilkbahar döneminde A. scirpaceus, A. palustris ve A. arundinaceus türlerinin ergin sayıları genç sayılarından fazlayken; sonbahar döneminde A. scirpaceus ve A. palustris türlerinin genç sayısının ergin sayısından fazla olduğu gözlemlenmiştir. İlkbahar döneminde A. scirpaceus, A. palustris ve A. arundinaceus türlerinin erginleri gençlerden daha önce kaydedilmiştir. A. scirpaceus, A. palustris, A. arundinaceus ve A. schoenobaenus ağırlıkları ilkbahar ve sonbahar dönemini arasında anlamlı bir fark göstermektedir. A. scirpaceus, A. palustris, A. arundinaceus ve A. schoenobaenus kanat uzunluklarının ilkbahar ve sonbahar dönemi arası anlamlı bir fark gösterdiği belirlenmiştir. Aynı zamanda bu türlerde ilkbahar ve sonbahar dönemi arası genç ve ergin bireyler arası kanat uzunluğu açısından da anlamlı bir fark görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spring and autumn migration dynamics of Acrocephalus species migrating from the Kızılırmak Delta were investigated. The study was carried out at the Cernek Ringing Station during the autumn migration period of 2018 and spring and autumn migration periods of 2019. In addition, the data obtained in the spring and autumn migration periods between 2002-2018 were also used to make a more comprehensive assessment. In this study, the spring and autumn migration timing of six species belonging to the genus Acrocephalus that migrated from the Kızılırmak Delta were determined, and seasonal and age-related changes in migration dynamics were investigated. In addition, the difference of fat score, weight and wing length within age groups and migration periods were investigated. In all of the five species that we could analyze numerically, it was determined that more birds were ringed in autumn than spring. In addition, the adult numbers of A. scirpaceus, A. palustris and A. arundinaceus species are higher than the immature numbers in spring. It was detected that the number of immatures of A. scirpaceus and A. palustris species was higher than the number of adults in autumn. Adults of A. scirpaceus, A. palustris and A. arundinaceus species were recorded earlier than immatures in spring. A. scirpaceus, A. palustris, A. arundinaceus and A. schoenobaenus weights show a significant difference between spring and autumn periods. It was determined that the wing lengths of A. scirpaceus, A. palustris, A. arundinaceus and A. schoenobaenus showed a significant difference between the spring and autumn periods. At the same time, there is a significant difference in wing length between immature and adults between spring and autumn in these species.