Aktif evrede olmayan multipl skleroz hastalarının vestibüler sisteminin videonistagmografi ile değerlendirilmesi ve dizzines handikap envanteri ile karşılaştırılması
Evaluation of the vestibular system of patients with multiple sclerosis, with non-active stage, by videonistagmography and comparison with the dizzines handicap inventory
  1. Tez No: 687032
  2. Yazar: HACER YILMAZ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İHSAN TATARAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı multipl skleroz (MS) tanısı almış olan hastalarda vestibüler sistemin ne kadar etkilendiğini tespit etmektir. Her iki cinsten 20-50 yaş arasında son bir yıl içerisinde MS tanısı almış, hastalığın aktif evresinde olmayan rastgele 55 hasta alınmıştır. Kontrol grubu olarak aynı yaş aralığında bilinen sistemik hastalığı ile denge bozukluğu yakınması olmayan çalışmayı kabul eden sağlıklı 55 kişi alınmıştır. Deneklerin her birine, videonistagmogram (VNG) yapılmış ve dizzines handikap envanteri (DHE) doldurulmuştur. Sonuçlar elde edildikten sonra uygun istatiksel yöntemlerle çalışma ve kontrol grubunun sonuçları değerlendirilmiştir. Deney grubunda yer alan hastaların fiziksel, duygusal ve fonksiyonel engellilik puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Kadın hastaların fiziksel, duygusal ve fonksiyonel engellilik puanlarının erkek hastalara göre daha yüksek olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak aktif hastalığı olmayan MS hastalarında medikal tedavi yanında vestibüler rehabilitasyon programlarına gerek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how much the vestibular system is affected in patients diagnosed with multiple sclerosis (MS). 55 random patients of both sexes between the ages of 20-50 who were diagnosed with MS in the last year and who were not in the active phase of the disease were recruited. As the control group, 55 healthy individuals who accepted the study and did not have a known systemic disease and impaired balance were included in the study. A videonystagmogram (VNG) will be made for each of the subjects and a dizzines handicap inventory (DHE) has been filled in. After the results were obtained, the results of the study and control groups were evaluated using appropriate statistical methods. It was determined that the physical, emotional and functional disability scores of the patients in the experimental group were higher than the control group, and this was statistically significant. It was determined that physical, emotional and functional disability scores of female patients were higher than male patients and this was statistically significant. As a result, it was concluded that vestibular rehabilitation programs are needed in addition to medical treatment in MS patients without active disease.