Yapısal deformasyonların fotogrametrik yöntemlerle izlenmesi
Monitoring structural deformations by photogrammetric methods
  1. Tez No: 687035
  2. Yazar: EIAD BALY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnşaat altyapısının ve özellikle köprülerin eskimesi sonucunda, büyük yapıların güvenliğini izleme ve değerlendirmeye bir ihtiyaç duymaktadır şu anda köprülerin mevcut durumları görsel kontrol, efor ölçümü ve yer değiştirme sensörleri gibi çeşitli klasik sensörlerin yardımıyla değerlendirilmektedir. Bu sensörler yalnızca ayrı noktalarda ölçüm yapar ve sensöre yakın olmayan hasarların tespit edilmesini zorlaştırır. Bahsedilen problemleri çözmek için bu çalışma, köprü deformasyonunu ölçmek için fotogrametrik bir yöntemin kullanılmaktadır. Araştırmakta ve köprülerin mevcut durumlarını değerlendirerek iyileştirmek adına bir algılama yaklaşımı olarak dijital kamera kullanılmaktadır. Türkiye ve özellikle de İstanbul bölgesi belirli aralıklarla meydana gelen depremlere maruz kalmaktadır. Bu durumda depremin yol açtığı sonuçların maliyetlerini düşürmek ve zamanında önlemler alabilmek için tesislerin yapısal deformasyonlarının periyodik olarak izlenmesi önemli ve kaçınılmaz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Yakın mesafe fotogrametri TEKNİĞİ kullanılarak Haliç Köprüsünün üç boyutlu mekanik yer değiştirmesini ölçmek için bir teknik sunulmaktadır. Bahsedilen bu model titreşimli bir yapının aynı anda 4 dijital kamera tarafından yakalanan bir dizi ardışık görüntüyü kullanarak, üç boyutlu UZAYDA 1 mm'den daha az ulaşan yüksek doğrulukta yapının UZAYSAL yer değiştirmesini izlememizi sağlamaktadır. Önerilen yöntem için gerekli olan tek şey kameralardır. Bu kameralar karmaşık bir 3b sapma şeklinde titreşen yapının dinamik alan yer değiştirmesini piksel altı doğruluğuna kadar algılayabilir. Erişilemeyen veya güvenli olmayan bir tesisin titreşiminin uzaktan kontrolü gibi farklı bir uygulaması vardır.
Özet (Çeviri)
Consequent of aging of the construction infrastructure, and especially the bridges, there is a stringent need to monitoring and assessment the safety of massive structures. Currently, the state of the bridges is mainly evaluated by visual checking and with the help of various classical sensors such as effort measurement and displacement sensors. But these sensors only measure at separate points, making it difficult to detect damage that is not close to the sensor. To solve these problems, this study explores the use of a photogrammetric method to measure bridge deformation and uses a digital camera as a detection approach to improving bridge health surveillance. Turkey and the region of Istanbul in particular are exposed to earthquakes that occur periodically, which makes the issue of monitoring structural deformations of facilities an important and unavoidable matter in order to reduce upkeep costs and the ability to make timely decisions. In this article, we introduce a technique to measure the three-dimensional mechanical displacement of Golden Horn bridge by using close-range photogrammetry. Using a series of sequential images captured by 4 digital cameras at the same moment of a vibrating structure, the method enables us to track the spatial displacement of the structure in three-dimensional space with high accuracy. The proposed approach needs only low-cost cameras, which detect the dynamic full-field movement of a vibrating structure up to sub-pixel accuracy in a complex 3-D defection form. It has a different application, e.g., remote control of the vibration of an inaccessible or unsafe facility, etc.