Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin laktoperoksidaz aktivitesi üzerine etkileri
The effects of some plant extracts and chemical compounds on lactoperoxidase activity
- Tez No: 687034
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURCU TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Laktoperoksidaz (LPO, EC 1.11.1.7), sütte, tükürükte, gözyaşında, yeni doğanların sindirim sisteminde bulunan, prostetik grup olarak hem grubu içeren bir glikoprotein olup, oksidoredüktaz sınıfı bir enzimdir. Çalışmamızda LPO enzim aktivitesi üzerine bazı bitki ekstreleri ile kimyasal maddelerin inhibitör etkileri araştırıldı. Çalışmamızda kullanılan bitki ekstreleri ile kimyasal maddelerin tümü LPO enzimi üzerine inhibitör etki gösterdi. Bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin LPO enzimi üzerindeki inhibisyon etkisi, konsantrasyon artışı ile artış gösterdi. Çalışmamızda, kullandığımız bitki ekstreleri içinde LPO enzimini en yüksek oranda brüksel lahanasının inhibe ettiği bulundu. Kimyasal maddelerin metal tuzlarından CuSO4, vitaminlerden C vitamini, kimyasal maddelerden adrenalin hidroklorür, asitlerden kafeik asit, şekerlerden maltoz, amino asitlerden ise sisteinin LPO enzimini yüksek oranda inhibe ettiği saptandı. Yüksek oranda LPO inhibitör aktivitesi gösteren bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin LPO inhibitörü olarak sağlık alanında ve gıda sanayinde kullanımının uygun olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Lactoperoxidase (LPO, EC 1.11.1.7) is one of the class oxidoreductase enzyme, which exists in milk, salivary, tear, digestive system of newborn infants and which is also a glycoprotein including heme moiety as prosthetic group. In our study, the inhibitory effects of some plant extracts and chemical substances on LPO enzyme activity were investigated. The all plant extracts and chemical substances used in our study showed inhibitory effect on LPO enzyme. The inhibitory effect of plant extracts and chemical substances on LPO enzyme showed an enhancement following the increase of concentrations. In this study, brussels sprouts was found to inhibit LPO enzyme at a highest ratio among all the plant extracts. It was determined that CuSO4 as metal compounds of chemical substances, Vitamin C as vitamins, adrenaline hydrochloride as chemical substances, caffeic acid as acidic substances, maltose as sugar compounds, cysteine as amino acids were found to inhibit LPO enzyme at highest ratios. It was concluded that usage of the plant extracts and chemical substances which showed highest LPO inhibition would be convenient in health area and food industry.