Acil durumlar için sensör temelli yönetim sistemi
Sensor based management system for emergency situations
- Tez No: 687038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ani olarak gerçekleşen ve gerçekleşmesiyle birlikte maddi manevi birçok hasarın oluşmasına sebebiyet veren sağlık, yaşam, çevre için risk oluşturan durumlar, acil durumlar olarak nitelendirilir. Acil durumlardan biri olan doğal afetlerin erken tespit edilmesi, acil durumların etkili şekilde yönetilmesine olanak sağlamaktadır. Bu şekilde oluşacak kayıpların önüne geçilebilecektir. Doğal afetlerden biri olan ve ülkemizde de sıklıkla karşılaşılarak ciddi hasarlara sebep olan depremlerin erken tespit edilmesi ve deprem bölgesinde bulunan canlıların güvenliğinin sağlanması önemlidir. Acil durum anındaki müdahale anında zaman kaybetmeden alanlarda yaşamların tespit edilmesi, konumlarının belirlenmesi kritiktir. Bu çalışmada, deprem gibi doğal afetlerin erken tespit edilmesi için çevresel verileri okuması ve konum bulmaya yardımcı olması için kablosuz sensör ağlardan faydalanılmıştır. Kablosuz sensör ağlarından faydalanılarak kullanılabilecek yönlendirme protokolleri ve konum bulma algoritmalarının kıyaslandırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Situations that occur suddenly and cause many material and moral damages, pose a risk to health, life and the environment, are defined as emergencies. Early detection of natural disasters, which is one of the emergencies, enable effective management of emergencies. In this way, losses will be avoided. It is important to detect earthquakes, which are one of the natural disasters and cause serious damage by frequently encountered in our country, and to ensure the safety of living things in areas. It is critical to detect life in areas and to determine their locations without losing time in the event of an emergency. In this study, wireless sensor networks were used to read environmental data for early detection of natural disasters such as earthquakes and to help for detection locations. A comparison of routing protocols and location finding algorithms that can be used by using wireless sensor networks has been made.