Ev tipi bir fırında yanma olayının deneysel ve numerik olarak incelenmesi
Experiment and numerical investigation of combustion in a domestic gas oven
- Tez No: 687039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez evrende insanoğlunun varlığından beri yaşamında etkisi olan, en temel doğa kanunları üzerine kurulu bir o kadar da karmaşık yanma konusunu incelemek, kapalı bir hacimdeki yanmayı modellemek ve iyileştirmek amacıyla yazılmıştır. Yanma genel olarak bir yanıcı madde ile oksijenin yeterli ısı yardımı ile tepkimeye girerek, yeni maddeler meydana gelmesini sağlayan tepkimeler dizisidir. Bu tezde yanmanın en temel prensiplerinden olan metan gazının yanmasını içeren, ev tipi bir fırında yanmayı ve yanma ürünlerini deneysel olarak ve simülasyonlar yardımı ile inceleyeceğiz. Zaman zaman ise fırın parçaları geliştirilip, fırının yanma performansı iyileştirilmeye çalışılmıştır. Yanmanın iyileştirmesi, fırının iç gövdesinin altında bulunan alev dağıtıcısında yapılacak modifikasyonlarla sağlanmaya çalışılmıştır. Yapılan modifikasyonlar yanma deneyleriyle desteklenmiş ve doğrulanmıştır. Alev dağıtıcısı modifikasyonun ardından yanmayı daha iyi inceleyebilmek amacıyla, alev dağıtıcı altında bulunan fırın brülöründe ve fırın iç hacminin üstünde bulunan kızartıcı brülöründeki yanma incelenmiş ve simülasyonlar yardımıyla daha verimli olması sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis has been written on the subject of combustion, which has been influential in the life of human beings since the existence of human beings in the universe, and which is based on the most basic laws of nature and to develop the combustion in a closed volume. Combustion is a series of reactions that generally allow a combustible substance and sufficient oxygen to react with sufficient heat to form new substances. In our thesis, we will examine the combustion and combustion products in a domestic oven, which includes the combustion of methane gas, which is one of the most basic principles of combustion, experimentally and with the help of simulations. From time to time, we will try to improve the oven parts to improve combustion performance of the oven. Improvement of combustion has been tried to be achieved by modifications to be made in the flame spreader which located under the inner body of the oven. The modifications made were supported and verified by combustion experiments. After the flame spreader modification, in order to better examine the combustion of the oven, oven burner located under the flame distributor and the grill burner above the oven interior volume was examined and it was ensured that it was more efficient with the help of simulations.