Glutatyon-s-transferaz'ın bazı bitki ekstreleri tarafından inhibisyonu
Inhibition of glutathione-s-transferase by some plant extracts
- Tez No: 687057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURCU TÜRKYILMAZ, PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimiyle paralel olarak sağlık alanında da yeni gelişmeler olmaktadır. Ancak, kanser hastalığı halen insan sağlığı için tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Glutatyon-S-transferazlar (GST; E.C. 2.5.1.18), Faz II zehirsizleştirme reaksiyonlarında görevlidirler. Yapılan araştırmalar sonucunda, kanserli dokularda uygulanan ilaçların etkinliklerinin azaldığı ve ilaçlara karşı direnç oluştuğu tespit edilmiştir. Bu durum, artan GST seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Bundan dolayı, kanser hastalarında bu enzimin aktivitesinin azaltılması için çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmada Habig ve diğ. yöntemine göre bazı bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin GST üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Çalışmamızda kullandığımız bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin GST üzerindeki % inhibisyon değerlerinin konsantrasyon artışı ile birlikte arttığı saptandı. GST enzimi üzerine en yüksek inhibisyon etkisi gösterenin, bitki ekstreleri içinde pazı, kimyasal maddeler içinde ise bakır sülfat olduğu belirlendi. Çalışmamızda yüksek GST inhibitör etkisi gösteren bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin klinik anlamda kullanımının uygun olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, new developments are taking place in the field of health in parallel with the development of technology. However, cancer disease still goes on threatining of human health. Glutathione-S-transferases (GST; E.C. 2.5.1.18) are in charge of Phase II detoxification reactions. It was determined at the conclusion of researches that there existed a diminishment of the applied drug efficacy and drug resistance in cancer cells. This situation was associated with elevated GST levels. For this reason, the studies were began for decreasing this enzyme activity on cancer patients. In this study, the GST inhibitory effect of some plant extracts and chemical substances were examined according to Habig et al. method. It was detected that the inhibition ratio was increased by the elevated concentration of plant and chemical substances which were used in our study. The highest inhibition on GST was determined as chard among the plant extracts as well as cooper sulphate among the chemical substances. It was concluded that, the plant extracts and chemicals which have shown high GST inhibitory effects, can be used as clinically.