Inula aschersoniana Janka bitkisine ait farklı ekstrelerin bazı biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi ve fenolik bileşik içeriklerinin HPLC ile analizi
Determination of some biological activities of different extracts of the plant Inula aschersoniana Janka and analysis of the phenolic compound contents by HPLC
  1. Tez No: 757915
  2. Yazar: DERYA TAŞKINSU PAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLMELİK ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında Inula Aschersoniana bitkisinin metanol, etanol, etil asetat, asetonitril ve izopropil alkol gibi çözücülerde çözülerek ekstrakte edildi. Bitki ekstrelerinin antioksidan kapasitelerini belirlemek amacı ile in vitro kuprik iyonları (Cu2+), ve ferrik iyonları (Fe3+) indirgeme; 1,1 – difenil-2 pikril-hidrazil (DPPH•) serbest radikali, 2,2'-azinobis (3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) (ABTS•+) katyon radikali giderme metotları çalışıldı ve standart antioksidanlarla karşılaştırıldı. Bitkinin metanol, etil asetat ve etanolden alınan bitki ekstraktlarının ( GST) glutatyon S-transferaz enzimi üzerine inhibisyon etkisi incelendi. Ayrıca, bitkinin etil asetat ve etanolden alınan bitki ekstraktlarının alfa-glikozidaz enzimi üzerinde inhibisyon etkisi belirlendi. Bitki ekstresinin fenolik içerikleri HPLC ile analiz edildi. DPPH• radikali giderme metodunda metanol, etanol, etil asetat, izopropil, asetonitril ekstraktlarında IC50 değerleri sırası ile 60,4 mg/ml, 44 mg/ml, 156 mg/ml, 27,4 mg/ml, 122,7 mg/ml olarak hesaplandı. ABTS•+ radikali giderme metodunda metanol, etanol, etil asetat, izopropil, asetonitril ekstraktlarında sırası ile IC50 değerleri 16,65 mg/ml, 30,25 mg/ml, 67,4 mg/ml, 40,35 mg/ml, 57,75 mg/ml olarak hesaplandı. Etil asetat ve etanol ekstreleri kullanılarak α-glikozidaz enzim inhibisyonunda IC50 değerleri sırası ile 4,05 µg/ml, 3,74 µg/ml olarak hesaplandı. Metanol, etil asetat ve etanol bitki ekstreleri kullanılarak glutatyon S- transferaz enzim inhibisyonunda IC50 değerleri sırası ile 6,47 µg/ml, 1,67µg/ml, 2,71µg/ml olarak hesaplandı. I.aschersoniana bitkisinin yapısında fenolik bileşikler içerisinde en fazla naringin, rutin, ve vanillic asit fenolik bileşikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Inula Aschersoniana was extracted by dissolving in solvents such as methanol, ethanol, ethyl acetate, acetonitrile and isopropyl alcohol. In vitro reduction of cupric ions (Cu2+), and ferric ions (Fe3+) to determine the antioxidant capacity of plant extracts; The cation radical removal methods of 1,1-diphenyl-2 picryl-hydrazil (DPPH•) free radical, 2,2'-azinobis (3-ethylbenzthioazoline-6-sulfonic acid) (ABTS•+) were studied and compared with standard antioxidants. The inhibition effect of plant extracts (GST) from methanol, ethyl acetate and ethanol on the glutathione S-transferase enzyme was investigated. In addition, the inhibition effect of plant extracts from ethyl acetate and ethanol on alpha-glucosidase enzyme was determined. The phenolic contents of the plant extract were analyzed by HPLC. In DPPH• radical removal method, IC50 values in methanol, ethanol, ethyl acetate, isopropyl, acetonitrile extracts are 60.4 mg/ml, 44 mg/ml, 156 mg/ml, 27.4 mg/ml, 122.7 mg/ml, respectively. was calculated as. In ABTS•+ radical removal method, IC50 values of methanol, ethanol, ethyl acetate, isopropyl, acetonitrile extracts are 16.65 mg/ml, 30.25 mg/ml, 67.4 mg/ml, 40.35 mg/ml, 57, respectively. It was calculated as.75 mg/ml. IC50 values in α-glucosidase enzyme inhibition using ethyl acetate and ethanol extracts were calculated as 4.05 µg/ml and 3.74 µg/ml, respectively. IC50 values in glutathione S-transferase enzyme inhibition using methanol, ethyl acetate and ethanol plant extracts were calculated as 6.47 µg/ml, 1.67µg/ml, and 2.71µg/ml, respectively. Among the phenolic compounds in the structure of I.aschersoniana plant, the most naringin, rutin, and vanillic acid phenolic compounds were determined.