Ankara etrafından toplanan bazı bitki ekstrelerinin total antioksidan kapasiteleri ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Total antioxidant capacities and effect on antioxidant enzyme activities of some plant extracts collected from Ankara region
- Tez No: 386187
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son on yılda yapılan araştırmalar, tıbbi değeri olan bitkilerden elde edilen ekstrelerin içerdiği mineral ve metabolitlerinin yanı sıra özellikle antioksidan özelliği olan ikincil metabolitlerinin önemine de işaret etmektedir. Potansiyel terapötik etkileri, saflaştırılan bileşenleri ile yapılan çalışmalar ile gösterilen çok sayıda tıbbi bitki bulunmaktadır.Tez çalışması kapsamında, Ankara'nın çesitli bölgelerinde yetişen ve potansiyel tıbbi değeri olan farklı bitki türlerinden Diplotoxis tenuifolia (L.) DC.'nin yaprak kısmı, Reseda lutea L.ve Eryngium campestre L.'nin çiçek ve yaprak kısımlarından metanolle elde edilen özütlerin antimikrobiyal aktiviteleri, toplam protein, polifenol ve flavonoid içerikleri belirlenmiş olup ayrıca antioksidan enzim sistemlerinde yer alan glutatyon-S-tranferaz (GST), glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (KAT) aktiviteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivite sonuçları değerlendirildiğinde her bir bitki özütü en az bir bakteri suşu üzerinde inhibitör etki göstermiştir. Bitki özütlerinin maya suşuna karşı herhangi bir inhibitör etki oluşturmadığı bulunmuştur. Diğer taraftan en yüksek protein miktar içeriği 33.74 mg/mL ile R.lutea L. bitki çiçek özütünde saptanmışken en yüksek fenolik ve flavonoid madde miktarı içeriği ise sırasıyla 144.49 mg/mL ve 250.485 µg/mL ile D.tenuifolia (L.) DC. yaprak özütünde tespit edilmiştir. R.lutea bitki çiçeği özütünün 0.149 µg/mL IC50 değeri ile GST enzim aktivitesini en yüksek oranda inhibe ettiği (%64 inhibisyon) saptanmıştır. D.tenuifolia (L.) DC. yaprak özütünün 0.14 µg/mL IC50 değeri ile GPx enziminin aktivitesini %18 oranında inhibe ettiği bulunmuştur. Tez kapsamında incelenen bitki özütlerinde herhangi birinin KAT enzimi üzerine anlamlı bir inhibitör etki göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies conducted over the past decade, the medical value of extracts from plants of the mineral and their metabolites as well as particular antioxidant properties indicate the importance of secondary metabolites.There are large number of medicinal plants which have shown beneficial therpeutic potential by their purifed constituents. In this thesis, antimicrobial activity, total protein, phenolic and flavonoid contents of methanol exracts from Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. leaves, Reseda lutea L. and Eryngium campestre L. flowers and leaves were examined which were collected from Ankara region and have potential medicinal plants and also the effects of methanol extracts from this plants parts were investigated on antioxidant enzyme systems in glutathione-S-tranferase (GST), glutathione peroxidase (GPx) and catalase (CAT). Considering the results, each of plant extract showed an inhibitory effect on at least one bacterial strain while plant extracts did not show any inhibitory effect against yeast strain.The extract of R.lutea L. flowers showed the highest protein content with 33.74 mg/mL value. The exracts of D.tenuifolia (L.) DC. leaves showed the highest phenolic and flavonoid contents with 144.49 mg/mL and 250.485 µg/mL values, respectively. The extract of R.Lutea L. flowers has shown the highest GST inhibition activity (64 % inhibition) with 0.149 µg/mL of IC50 value. The extract of D.tenuifolia leaves has shown the highest GPx inhibition activity (18 % inhibition) with 0.14 µg/mL of IC50. In this thesis examined the plant extracts did not show any significant effect on CAT enzyme inhibition.