Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de kültürel değişim ve ordu: Subaylar için yazılan âdâb-ı muâşeret literatürü (1923-1980)
Cultural change in Turkey during the Republican Period: Etiquette literature written for officers (1923-1980)
  1. Tez No: 687081
  2. Yazar: SÜEDA TÜRKGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
. Bu çalışmada Cumhuriyet'in ilanından 1980'e kadar subaylar için yazılan âdâb-ı muâşeret eserleri temel alınarak subayların sivil alandaki davranış biçimlerinin nasıl şekillendiğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Âdâb-ı muâşeret literatürünün değişimi, dönüşümü ve Erken Cumhuriyet dönemindeki etkisi, dönemin sosyo-politik ve kültürel değişimleri göz önünde tutularak ortaya koymaya çalışılmıştır. Cumhuriyet döneminde meydana gelen değişim ve dönüşümler karşısında subaylara yazılan âdâb-ı muâşeret eserlerindeki söylemler, medenileşme sürecinde yaşanılan düşünsel gelişimlerle birlikte daha da öne çıkmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, dönemin medenileşme hareketleri çerçevesinde subayların umumi alanda nasıl davranmaları, konuşmaları ve giyinmeleri gerektiği kurallar bağlamında değerlendirilmekte ve aynı zamanda eserlerde yer alan söylemler aracılığıyla bunların düşünsel olarak nasıl şekillendirildiği üzerine durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on the etiquette literature written for army officers in Turkey during 1980, this study aims to understand how the officers' behaviour patterns in the civilian area were shaped under the impact of this literature in the same period. The change and transformation of the etiquette literature and its effects in the Early Republican Period have been tried to be revealed by considering the socio-political and cultural changes. The discourses in the etiquette literature written for the officers in the face of the changes and transformations that took place in the Republic Period come to the fore with the intellectual developments experienced during the civilization process. Therefore, in this study, the behavioral, conversational, and garment patterns of officers in public space are evaluated in the context of the rules and within the framework of the civilizing movements of the period. Besides this, it is also examined how they are shaped intellectually through the discourses in these works.