Gaziantep ili katı atık sızıntı suyunun ters osmoz sistem ile arıtımının incelenmesi
Investigation of Gaziantep landfill leachate treatment by reverse osmosis system
- Tez No: 687082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Düzensiz ve plansız şehirleşme, göçe bağlı hızla artan nüfus kişi başına düşen atık miktarını arttırdığı gibi sızıntı suyu miktarını da arttırmaktadır. Sızıntı suları organik ve inorganik maddeler içerdiği gibi, yüksek konsantrasyonlardaki ağır metal konsantrasyonlarından dolayı çok tehlikeli atık sular sınıfında yer almaktadır. Çöpten kaynaklı sızıntı suları evsel nitelikli atıksulara kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda kirlilik muhtevası içerir. Sızıntı suları kirletici konsantrasyonları nedeni ile insan ve doğa yaşamını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yeraltı sularına karışması durumunda kullanılabilir suyu toksik hale getirmektedir. Kirletici konsantrasyonlarının komplike olması ve yeraltı sularının doğa ve insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı deşarjı, Su Kalite Kontrol Yönetmeliği'nce kontrol altına alınmıştır. Bu limitler doğa ve insan yaşamının kalitesi ve devamlılığı açısından önemlidir. Kompleks yapıda olan sızıntı sularının arıtılması için, fiziksel, kimyasal, biyolojik ya da bu arıtma metodlarının kombinasyonu ile ileri arıtma metodları geliştirilmiştir. Deşarj edilebilmesi için kirletici parametreler çeşitli arıtma metodları kullanılarak, deşarj edilecek sınırlara getirilmektedir. Bu çalışmada sızıntı suyunun arıtımının yapılabilmesi için kullanılan ters osmoz sistemi incelenecektir. Çalışmanın yapıldığı yer Gaziantep katı atık sahası içerisinde bulunan sızıntı suyu arıtma tesisidir. Yapılan çalışma neticesinde ters osmoz sisteminin; kurulumunun kolay olması, taşınabilir olması, sürekli ve devamlı çalışabilir olması, bekleme süresi olmadan yeterli reaktörlerle yüksek debilerdeki sızıntı sularının arıtılabilmesi gibi avantajlar tespit edilmiştir. Sızıntı suyu için uygun bir arıtma yöntemi olsa bile, ters osmoz sistemi, öncesinde uygun ön arıtma sisteminin olmaması, konsantre atığının saha üzerine geri devir ettirilmesi ve gelen debinin belirli bir kısmının arıtılması, çıkış suyunda tat ve koku problemlerinin giderilememesi, mali açıdan işletme giderlerinin kullanılan kimyasallar sonucunda artması, kullanılan membranların belirli bir ömrü olması ve zamanla gözeneklerinin tıkanması gibi dezavantajlar yapılan bu çalışma neticesinde tespit edilmiştir. Ters osmoz sistemi tek başına çöpten kaynaklı sızıntı suyu için yeterli olmasada kimyasal, fiziksel ve biyolojik arıtma kombinasyonlarıyla kullanılabilir olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Ters osmoz, sızıntı suyu, deşarj, düzenli depo, katı atık
Özet (Çeviri)
Irregular and unplanned urbanization, rapidly increasing population due to migration increases the amount of waste per capita as well as the amount of leachate. Leachate is classified as very dangerous wastewater because it contains organic and inorganic substances and high concentrations of heavy metals. The landfill leachate contains higher concentrations of impurities than leachate negatively affect human and nature life due to pollutant concentrations. Also, in case of mixing with underground water it makes usable water toxic. Dicharge is controlled by the water quality control regulation due to the complexity of pollutant concentrations and the negative effects of underground water on nature and human life. These limits are important for the quality and continuity of nature and human life. Advanced treatment methods have been developed with physical, chemical, biological or a combination of these treatment methods for the treatment of complex leachate. Pollutant parameters are brought to the limits to be discharged by using various treatment methods for to be discharged. In this study, reverse osmosis system used for treatment of leachate will be examined. This study was conducted in leachate treatment plant located in the Gaziantep municipal solid waste facility. As a result of this study; advantages of reverse osmosis system such as being easy to install, being portable, being able to work continuously and continuously, being able to treat leachate at high flow rates with sufficient reactors without waiting time have been identified. Even if there is a suitable treatment method for leachate, The lack of a suitable pre-treatment system before the reverse osmosis system, the recycling of concentrated waste to the field and the purification of a certain part of the incoming flow, the inability to eliminate taste and odor problems in the effluent, the increase in financial operating costs as a result of the chemicals used, the membranes used have a certain life and over time It has been seen that from garbage although it is not sufficient for leachate alone, such as clogging of its pores, it can be used with combinations of chemical, physical and biological treatment. KEY WORDS: Reverse osmosis, leachate, dicharge, regular water tank, solid waste