Yerel olmayan formülasyon ile euler-bernoulli ve timoshenko kirişinin eğilme analizi ve karışık sonlu elemanlar yöntemi
Bending analysis of euler-bernoulli and timoshenko beam with nonlocal formulation and mixed finite element method
  1. Tez No: 687080
  2. Yazar: MİYASE GÖKÇE BALIKÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorileri yerel olmayan elastisite teorisiyle birlikte ele alınmıştır. Enerji prensiplerinden virtüel yer değiştirme ilkesi kullanılarak yerel olmayan kiriş teorilerine ait denge denklemleri ve bünye bağlantıları elde edilmiştir. Varyasyonel işlemler yapılarak dinamik ve geometrik sınır koşullarını da içeren alan denklemleri operatör forma dönüştürülmüştür. Bu operatör forma Gâteaux diferansiyeli yaklaşımı kullanılarak, her iki yerel olmayan kiriş teorisine ait dinamik ve geometrik sınır koşullarını içeren fonksiyonel elde edilmiştir. Bu fonksiyonellere sonlu elemanlar yöntemi uygulanarak yerel olmayan teori için kiriş eleman matrisleri elde edilmiştir. Elde edilen eleman matrisleri ile değişik mesnet koşullarına sahip kirişlerin statik analizi yapılmıştır. Sonuçlar literatürde bulunan benzer çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Euler-Bernoulli and Timoshenko beam theories were taken up together with the nonlocal elasticity theory. Balance equations and structure connections of beam theory were obtained using the principle of virtual displacement from energy principles. These field equations, including dynamic and geometric boundary conditions, have been converted to operator form by doing variational operations. Using the Gâteaux differantial approach to this operator form, a functional involving the dynamic and geometric boundary conditions of both nonlocal beam theories have been obtained. By applying the finite element method to these functionals, beam element matrices are obtained for the nonlocal theory. Static analysis of beams with different support conditions was made with the obtained element matrices. The results were compared with the results of similar studies found in the literature.