Türk anayasalarında egemenlik anlayışı ve kavramın tarihsel gelişimi
The concept of sovereignty in Turkish constitutions and its historical development
- Tez No: 687108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ulusal ve uluslararası hukukun en temel ve vazgeçilmez kavramlarından biri olan“Devlet”bilimsel ve ideolojik gerekçelerle eleştirilmeye devam edilmektedir. Devlet'e dönük eleştirilerin yoğun olarak yöneldiği alan, devletin fiziki ve beşeri unsurlarından ziyade manevi unsuru olan“Egemenlik”kavramıdır. Klasik egemenlik kavramının gittikçe sınırlandırıldığı hatta geçerliliğinin kalmadığını savunan görüşler olmasına rağmen başlangıçtan bugüne içte“sınırsız, mutlak, bölünmez ve devredilmez”yetkileri dışarıda“bağımsız”olma niteliği nisbi olarak değişime uğramış olmasına rağmen egemenlik kavramı halen güçlü bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Bu tez çalışmasında, öncelikle kavramın ortaya çıkışı ve tarihsel süreç ortaya konacak, Türk tarihinde ve İslam tarihinde egemenlik kavramının izleri aranacaktır. Daha sonra Türkiye Tarihi başlığında, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Anayasalaşma çalışmalarında egemenlik kavramının sosyal, siyasal ve ekonomik tabanı gelişimi ve değişimi araştırılacak ve egemenlik kavramının 16. Yüzyılın sonlarından itibaren gerçekleşen süreçler sonucu kavramsallaştırılmış olmasına rağmen farklı ad ve uygulamalarla Türk Devletlerinde de mevcut bulunduğu hususu ispatlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
“State”which is one of the most basic and indispensable concepts of both national and international law continues to be criticised for scientific and ideological reasons. The area in which criticism towards the state notion is intensely directed to is the concept of“Sovereignty”, being the spiritual component of the state rather than the physical and humane factors. Some argue that the concept of Classical Sovereignty is limited and not valid anymore. However, the concept still firmly subsists despite the fact that the idea of“unlimited, absolute, indivisible, inalienable”and“independence”has relatively developed in meaning inland and abroad respectively. In this thesis, firstly, the emergence of the“Sovereignty”concept and the historical process will be introduced and the traces of this concept will be sought in both Turkish and Islamic history. Then under the Turkish History title, the Seljuq Empire's, Ottoman Empire's and Turkish Republic's constitutionalisation efforts will be analysed and researched through political, economical and social viewpoints. The effects of this concept, that is thought to have conceptualised as a result of the processes that took place in the 16th century Europe will be investigated and queried whether it is present in the Turkish States with different names and practices or not.