Lüks pazarlama ve reklam: Lüks markaların geleneksel mecrada yayımlanan reklamları ile sosyal medya kullanımlarının karşılaştırmalı çözümlemesi
Luxury marketing and advertising: A comparative analysis of luxury brands' traditionally published ads and their usage of social media
  1. Tez No: 687113
  2. Yazar: AYISHA MIRZAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geleneklerine ve alışkınlıklarına bağlı olan lüks markalar pazarlama stratejilerinde uzun süre değişikliklere gitmemiş, marka imajlarına zarar vermemek için geleneksel pazarlama araçlarını kullanmışlar. Reklam kampanyalarında sıklıkla geleneksel mecraları kullanan lüks markalar, enderlik özelliklerini pazarlama stratejilerinde ön plana koyarak, tüketicilere kolay erişim fırsatı sunan mecralardan uzak durmuşlar. Zamanla gerçekleşen küreselleşme süreci, teknolojik ve tüketici gelir düzeyindeki değişimler lüks markaları bağlı kaldıkları pazarlama kalıplarından çıkmalarına zorlamıştır. Yeniliklere ayak uydurmaya çalışan lüks markalar, son yıllarda markalar tarafında sıklıkla kullanılan influencer stratejisine başvurmakta, hedef kitlelerine ulaşmak için Instagram fenomenlerini kullanmaktadırlar. Çalışma, lüks markaların geleneksel reklam örnekleri ile sosyal medya reklam örneklerinin kıyaslanabilmesi adına yapılmış olup, lüks marka ve sosyal medya reklamları detaylı incelenmiştir. Çalışmada lüks markaların yayınladıkları reklamlar ele alınarak sosyal medyaya ve geleneksel reklam mecrası olan dergilere olan yaklaşımları araştırılmıştır. Literatürde lüks marka ile ilgili konular detaylı şekilde araştırılsa da lüks markaların geleneksel ve dijital reklamlarının kıyaslanması gibi çalışmalara sıklıkla rastlanmamaktadır. Araştırmada 2020 yılında Brand Finance Luxury & Premium 50 raporunda yayınlanmış 'en değerli lüks markalar' listesinde yer alan ilk 5 lüks hazır giyim markasının dergi reklamları ve sosyal medya reklamları çözümlenmiştir. Araştırmadaki bulgular, Instagram marka reklamları ile lüks marka dergi reklamları arasında birtakım farklılıklar olduğunu gösterse de lüks markaların hem geleneksel hem sosyal medya reklamlarında simgesel çağrışımlarınının aynı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The strategies of luxury brands, which adhere to their traditions and habits, have remained the same for a long time, and luxury brands have not strayed from the path they have drawn in terms of marketing in order not to damage the brand image. Luxury brands, which frequently resort to traditional channels for the publication of their advertisements, have always avoided channels that allow consumers to use them by putting rarity at the forefront in their marketing strategies. The globalization process that took place over time, technological and changes in the level of consumer income have forced luxury brands to break out of the marketing patterns they adhere to. It was not uncommon for luxury brands to implement marketing strategies in digital media and become a brand open to consumers by applying innovations in their marketing efforts. Luxury brands, trying to keep up with innovations, apply the Influencer strategy, which has been frequently used by brands in recent years, and use Instagram influencer to reach their target audiences. The study was carried out in order to compare the traditional advertisement examples of luxury brands with social media advertisement examples, and luxury brand and social media advertisements were examined in detail. In the study, the approaches of luxury brands to social media and magazines, which are traditional advertising channels, were investigated. Although the topics related to luxury brands are investigated in detail in the literature, studies such as the comparison of traditional and digital advertisements of luxury brands are not frequently encountered. Although the findings of the research show that there are some differences between Instagram brand ads and luxury brand magazine ads, it is seen that the symbolic associations of luxury brands are the same in both traditional and social media.