The uncanny in Helen Oyeyemi's Icarus Girl and White is for Witching
Helen Oyeyemi'nin Icarus Girl ve White is for Witching'inde tekinsiz kavramının izleri
  1. Tez No: 687114
  2. Yazar: SU ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Freud, 1919 yılında kaleme aldığı ünlü“Tekinsizlik”makalesinde, tekinsizlik olgusunu ve bu olgunun gerçek hayatta ve edebi eserlerde nasıl ortaya çıktığını detaylı bir biçimde inceler. Bu tuhaf deneyim, bize tanıdık gelen ve yabancı olduğumuz olayların bir araya gelmesiyle oluşur ve kendini birçok farklı yolla belli edebilir. Perili evlerden, hayaletlere, vücuttan bağımsız uzuvlardan arafa ve ötekileşmeye kadar uzayabilir. Tekinsiz olayın ortaya çıkmasıyla birlikte, buna maruz kalan kişide tedirginlik, korku ve dehşet duyguları belirir. Bu tezin amacı, Helen Oyeyemi'nin Ikarus Kız ve White is for Witching romanlarında sıkça tasvir edilen tekinsiz olguları araştırmak. Romanlar, Freud'un ve ondan önce gelen Jentsch'in bakış açısından kapsamlı bir şekilde incelenirken aynı zamanda Kristeva ve Homi Bhabha'nın post-kolonyal ve kültürel perspektifinden de yararlanılacak. Tez, hisleri ve duyuları olan cansız nesneler, hayaletler ve görsel ikiz anlanıma gelen“doppelganger”lar gibi gerçeküstü öğelere odaklanacak. Sonrasında, tekinsizlik teorisi göz önünde bulundurularak post-kolonyalizm ve Oyeyemi'nin İngiliz milliyetçiliğine getirdiği eleştiri üzerine yorum yapılacak. Bu geniş çaplı araştırma, Oyeyemi'nin romanlarında, sadece bir tekinsiz olguya bağlı kalmadan, tekinsizlik olgusunun her bir örneğini inceleyecek. Bunların yanı sıra romanda geçen olayların gerçek olaylarla bağlantısını kuracak.
Özet (Çeviri)
Freud in his prominent 1919 essay“The Uncanny”thoroughly explores the uncanny phenomenon and it's manifestations in real life events as well as in works of fiction. This eerie experience is created by the commingling of the familiar and the unfamiliar and it can present itself in a variety of ways ranging from haunted houses, ghosts and dismembered limbs to in-betweenness and otherness. As a result of the occurence of an uncanny incident, the onlooker undergoes feelings of unease, fear and terror. This thesis aims to explore the uncanny events depicted in Helen Oyeyemi's the Icarus Girl and White is for Witching, as they contain many components which are associated with the uncanny. The novels will be examined extensively through the lens of Freud and his predecessor Jentsch's theories as well as Kristeva and Homi Bhabha's postcolonial and cultural perspective. The thesis will focus on the otherworldly elements portrayed in the novel such as inanimate sentient characters, ghosts and doubles. Subsequently, the traces of post-colonialism and Oyeyemi's critique of Birtish nationalism will be commented on in light of the uncanny theory. This large-scale research will inspect all examples of the uncanny in these two novels, without merely focusing on one aspect of the phenomenon along with linking real life events with the events of the novels.