Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kurmaca eserlerinde biyografik yansımalar
Biographical reflections in Ahmet Hamdi Tanpinar's fiction works
  1. Tez No: 687135
  2. Yazar: UĞUR YOKSUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle biyografinin tanımına, biyografinin bazı tür ve tekniklerine değinilmiş ardından Tanpınar'ın biyografik dünyasındaki çeşitli başlıklar kapsam dahilinde roman ve hikâyelerinde tespit edilmeye çalışılmıştır. Tanpınar, şiirlerinde biyografik dünyasına çok fazla yer vermediğini asıl olarak hayatının roman ve hikâyelerinde yer aldığını işaret eden yazılar yazmıştır. Bu yönüyle bu çalışmada Tanpınar'ın kendisinden, çevresinden, bulunduğu şehirlerden, çeşitli konulardaki eleştirilerinden ve düşünce dünyasından izler roman ve hikâyelerinde tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma temel olarak üç başlık altında ele alınmıştır. Bu yönüyle çalışmanın asıl bölümünü ikinci ve üçüncü bölümler oluşturur. İkinci bölümde Tanpınar'ın belirli başlıklar altında biyografik dünyasından izlere yer verilmiştir. Bir başka ifadeyle, Tanpınar'ın kendisinden ve çevresinden izlere, bulunduğu şehirlere, yaşadığı hastalık ve korkulara, ekonomik zorluklarına, yalnızlığına yer verilmiş ve kurmaca eserlerindeki yansımaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Tanpınar'ın düşünce dünyasından bazı başlıkların kurmaca eserlerindeki yansımaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu başlık altında Tanpınar'ın Doğu-Batı meselesine, mimari, resim, zaman, rüya ve musiki konusundaki düşüncelerine değinilerek yazarın roman ve hikâyelerinde bu başlıklar aranmıştır. Tanpınar'ın biyografik dünyasının çok geniş olarak ele alınabilmesinden dolayı ele aldığımız çalışmada bahsedilen başlıklar araştırmanın kapsamını sınırlandırmamızı gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
A lot of research has been done about Ahmet Hamdi Tanpınar. In this study, first of all, the definition of biography and some of its genres and techniques were mentioned, and then Tanpınar's biographical world was tried to be determined in his novels and stories under various titles. Tanpınar wrote articles indicating that he did not give much space to his biographical world in his poems, but mainly took place in the novels and stories of his life. In this respect, in this study, traces of Tanpınar himself, his surroundings, the cities he lived in, his criticisms on various subjects and his world of thought were tried to be determined in his novels and stories. The study is basically covered under three headings. In this respect, the second and third sections constitute the main part of the study. In the second part, traces of Tanpınar's biographical world are included under certain titles. In other words, traces of Tanpınar from herself and her surroundings, the cities she lived in, the diseases and fears she lived, her economic difficulties, her loneliness were included and her reflections in her fictional works were tried to be determined. In the third part of the study, the reflections of some titles from Tanpınar's world of thought in her fictional works were tried to be determined. Under this title, Tanpınar's thoughts on the East-West issue, architecture, painting, time, dream and music were mentioned and these titles were searched in the author's novels and stories. Since Tanpınar's biographical world can be handled very broadly, the titles mentioned in our study required us to limit the scope of the research.