Patellofemoral ağrılı bireylerde egzersize ilave farklı bantlama yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of different taping methods over exercise in individuals with patellofemoral pain
- Tez No: 687141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physiotherapy and Rehabilitation, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, egzersiz programına eklenen McConnell patellar bantlama (MPB) tekniği ile egzersiz programına eklenen femoral rotasyonel bantlama (FRB) tekniğinin, patellofemoral ağrılı (PFA) bireylerin ağrı şiddeti, fonksiyonel durum, patellofemoral dizilim, denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 36 PFA'lı birey dahil edildi. Bireyler tabakalı randomizasyon yöntemiyle 12'şer bireyden oluşan üç gruba ayrıldı. Her üç gruba haftada 2 seans toplam 6 hafta (12 seans) süresince kalça ve diz odaklı egzersiz programı uygulandı. Egzersiz grubuna sadece egzersiz programı, McConnell bantlama grubuna egzersiz programına ilave olarak MPB tekniği, femoral rotasyonel bantlama grubuna ise egzersize ilave olarak FRB tekniği uygulandı. Ağrı şiddeti değerlendirmesi Görsel Analog Skalası (GAS) ile; fonksiyonel durum değerlendirmesi Kujala Patellofemoral Skorlama Sistemi (KPSS), Merdiven Testi (MT) ve Zamanlı Kalk-Yürü Testi (ZKYT) ile; dizilim değerlendirmesi manyetik rezonans görüntüleme, Q açısı ve genu varum/valgum ölçümleri ile; denge değerlendirmesi Y Denge Testi (YDT) ile; yaşam kalitesi ise Nottingham Sağlık Profili Anketi (NSPA) ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında GAS, MT ve ZKYT verilerindeki değişim üç grupta da benzer iken, femoral rotasyonel bantlama grubunun KPSS verilerindeki değişim diğer iki gruba göre daha yüksek bulundu (F=3.956; p=0.019). Tedavi sonrasında, McConnell bantlama grubunun istirahat halindeki bisect offset indeksi ve lateral patellar deplasman değerlerinde azalma görüldü (sırasıyla; F=0.920, p=0.015 ve F=0.879, p=0.013). Femoral rotasyonel bantlama grubunun kontraksiyon halindeki patellar tilt açısı ve lateral patellofemoral açı değerlerinde azalma tespit edildi (sırasıyla; F=0.722, p=0.010 ve F=1.325, p=0.020). McConnell bantlama grubunun istirahat halindeki Q açısında artış gözlenirken (F=1.122, p=0.046) egzersiz grubu ve femoral rotasyonel bantlama grubunun kontraksiyon halindeki Q açısı ortalamalarında artış meydana geldi saptandı (sırasıyla; F=0.938, p=0.009 ve F=0.938, p=0.011).
Özet (Çeviri)
This study, aimed to compare the effects of the McConnell patellar taping (MPT) technique added to an exercise program with those of the femoral rotational taping (FRT) technique added to an exercise program on the pain intensity, functional status, patellofemoral alignment, balance and quality of life of individuals with patellofemoral pain (PFP). Thirty-six individuals with PFP between the ages of 18 and 50 were included in the study. The participants were divided into three groups, each consisting of 12 individuals, using the stratified randomization method. All three groups engaged in an exercise program focused on the hip and knee for two sessions a week for a total of six weeks (12 sessions). The exercise program only was applied to the exercise group, the MPT technique was applied to the McConnell taping group in addition to the exercise and the FRT technique was applied to the femoral rotational taping group in addition to the exercise. Pain intensity was evaluated with a visual analogue scale (VAS); functional status was assessed using the Kujala Patellofemoral Scoring System (KPSS), Stairs Climb Test (SCT) and Timed Up-Go Test (TUGT); alignment was evaluated with magnetic resonance imaging, Q angle and genu varum/valgum measurements; balance was assessed with the Y Balance Test (YBT); and quality of life was assessed with the Nottingham Health Profile Questionnaire (NHPQ). Although the change in VAS, SCT and TUGT data after treatment was similar in all three groups, the change in the KPSS data of the femoral rotational taping group was greater than that of the other two groups (F= 3.956; p=0.019). After treatment, the resting bisect offset index and lateral patellar displacement data of the McConnell taping group decreased (F=0.920, p=0.015 and F=0.879, p=0.013, respectively). The patellar tilt angle and lateral patellofemoral angle values in the contraction state of the femoral rotational taping group decreased (F=0.722, p=0.010 and F=1.325, p=0.020, respectively). An increase was observed in the resting Q angle of the McConnell taping group (F=1.122, p=0.046), while an increase was observed in the Q angle averages of the exercise group and the femoral rotational taping group in the contraction state (F=0.938, p=0.009 and F=0.938, p=0.011, respectively).