Kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi: Şanlıurfa ilinde bir uygulama
Accounting quality costs: An application in Şanliurfa
- Tez No: 687140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde kalite maliyetleri, gerek üretim gerekse hizmet işletmeleri tarafından üzerinde önemle durulması gereken bir konu haline gelmiştir. Bir üretim işletmesinde kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasının işletmeler açısından önemini ortaya koymak amacıyla yapılan bir çalışmadır. Çalışma, literatür taraması ve uygulama kısmından oluşmaktadır. Çalışmada, kapsamlı bir literatür araştırmasının sunulmasının ardından, kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı için Şanlıurfa'da faaliyet gösteren bir reklam tanıtım işletmesi seçilmiştir ve gerekli bilgileri elde etmek için işletme yetkilileri ile görüşmeler yapılmış olup işletmenin konu ile ilgili mali durum verilerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, kalite ile ilgili uygunsuzluk ortaya çıktığında tekrar ortaya çıkmasını önlemek amacıyla gerekli tüm önlemlerin işletme tarafından alındığı ve bu doğrultuda işletmenin ölçme ve değerlendirme maliyetlerini başarılı bir şekilde yönettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, quality costs have become an issue that should be emphasized by both production and service enterprises. It is a study carried out to reveal the importance of accounting and reporting of quality costs in a production company for businesses. The study consists of literature review and application part. In the study, after presenting a comprehensive literature review, an application study on accounting for quality costs was conducted. For the application part of the study, an advertising and promotion company operating in Şanlıurfa was selected and interviews were held with the business officials to obtain the necessary information, and the financial status data of the business were used. As a result of the study, it was concluded that all necessary measures were taken by the enterprise in order to prevent the recurrence of non-compliance with quality, and in this direction, the enterprise successfully managed the measurement and evaluation costs.