Erzurum İli Köprüköy ilçesindeki lise ve ortaokullarda görev yapan farklı branş öğretmenlerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
The analysis of manners of different branch teachers working in high schools and secondary schools in Koprukoy District of Erzurum towars physical education and sports lessons
  1. Tez No: 687142
  2. Yazar: İLKER SAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde artık beden eğitimi ve sporun bireyin kişilik gelişiminde olumlu etkileri bilinmektedir. Bireyin başarma güdüsünü doyurmada ve bireyi sosyal çevresine karşı daha anlayışlı daha olumlu, daha fazla kendine güvenen ve daha başarılı olmasında çok önemli rol oynamaktadır. Toplumda bireyleri spora sevk edecek sağlıklı ve doğru eğitim verecek spor adamları beden eğitimi ve spor yüksekokullarında yetiştirilmektedir ve çeşitli bölgelerde Beden Eğitim Öğretmeni olarak görev yapmaktadırlar. Okullarda öğrencilerin tam anlamıyla bir bütün olarak gelişmesi için çalışılmakta ve fiziksel gelişimi de beden eğitimi öğretmenleri sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, lise ve ortaokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin beden eğitimi dersi ve öğretmenine karşı tutumlarına yönelik bir inceleme yaparak var olan durumu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 yılında Erzurum'un Köprüköy ilçesindeki lise ve ortaokullarda görev yapan 150 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak Özkaya (2009) tarafından geliştirilmiş tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 43 sorudan oluşmuştur. Soruların 5 tanesi olumsuz 38 tanesi olumlu olup test güvenilirliği α = 0, 658 olarak bulunmuştur. Bu sorular beden eğitimi dersi ve öğretmenine karşı tutumunu belirlemeye yönelik soruları içermektedir. Bilgi verilerinin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans dağılımları, ortalamaları, çapraz tabloları ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verileri değerlendirildiğinde; tamamının devlet okulunda görev yaptığı, %67,3'ünün ilköğretim kademesinde, %32,7'sinin Anadolu Lisesinde çalıştığı, %92'sinin bünyesinde kapalı spor salonu bulunmadığı ve %58,7'sinde 1 tane Beden Eğitimi Öğretmeninin görev yaptığı tespit edilmiştir Araştırma sonucunda Beden eğitimi dersine ilişkin olumsuz ifadelere öğretmenlerin katılmadıkları ve beden eğitimi dersine ilişkin olumlu düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the positive effects of physical education and sports on the personality development of the individual are known. It plays a very important role in satisfying the individual's motivation to succeed and in making the individual more positive, more self-confident and more successful towards his / her social environment. Sportsmen who will refer individuals to sports in the society and will provide healthy and correct education are trained in physical education and sports colleges and work as Physical Education Teachers in various regions. In schools, efforts are made to develop students as a whole, and physical education teachers provide physical development. The aim of this study is to reveal the current situation by making an examination of the attitudes of branch teachers working in high schools and secondary schools towards the physical education course and its teacher. The sample of the study consisted of 150 teachers working in high schools and secondary schools in Köprüköy district of Erzurum in 2020-2021. In the study, attitude scale developed by Özkaya (2009) was used as a measurement tool. The scale consists of 41 questions and test reliability was found to be α = 0, 658. These questions include questions to determine the attitude towards the physical education course and its teacher. SPSS package program was used in the analysis of the information data. Frequency distributions, averages, cross tables and chi-square tests were used in the analysis of the research data. When the demographic data of the participants are evaluated; it has been determined that 67.3% of them work at the primary education level, 32.7% of them work in Anatolian High School, 92% of them does not have a closed gym and 58.7% of them has 1 Physical Education Teacher. As a result of the study, it shows that the teachers do not agree with the negative statements about the physical education lesson and they think positively about the physical education lesson.