Patates (solanum tuberosum l.) genotiplerinde depolamanın kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of storage on quality in potato genotypes
- Tez No: 687144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye'de patates yıl boyunca tüketimi yapılan yumrulu bir bitkidir. Bu nedenle yıl boyu tedarik edilmesi için depolama işlemleri yapılması gerekir. Bu araştırmada 2018 yılında Konya ekolojik şartlarında adaptasyon ve verim denemesine alınan 38 patates genotipine ait yumruların 2018/2019 depolama döneminde bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Doğru depolama tekniklerinin öğrenilmesi, incelenen bu kalite özelliklerin bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda olumsuz depolama etkisini düşürmek için etkili olacaktır. Araştırmada kullanılan genotiplerin depolama sonrasındaki ağırlık kayıpları % 4.91-11.94, uyanma gösteren göz sayısı 1.24-4.50, sürgün veren göz sayısı 0.25-6.10, kuru madde oranı depo öncesi % 14.8-25.9, depo sonrası % 15.3-26.8, nişasta oranı depo öncesi % 10.9-21.1, depo sonrası % 10.7-19.5, cips verimliliği depo öncesi % 43.8-62.9, depo sonrası ise % 40.7-57.8 arasında değişiklik göstermiştir. Araştırmada kullanılan Agria, Russet Burbank, Brooke, GrAf(C), AfAg(C), PoAf(A), AfAg(11) genotipleri depolama öncesi ve depolama sonrası et rengi, enzimatik kararma, yaprak cips verimi (%), kızartma (cips) sonrası renk değerleri bakımından en iyi sonucu vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Potatoes is root plant which consumtion of it contiunues during the all year in Turkey. For this reason, storage operations are required to be supplied throughout the year. In this study, some of the quality characteristics of the tubers of 38 potato genotypes were used for adaptation and yield trial in Konya ecological conditions in 2018 during the 2018/2019 storage period. Learning the correct storage techniques will be effective in reducing the negative storage effect of these examined quality and physiological properties in studies on this subject. Weight loss of the genotypes used in the experiment after storage is 4.91 % -11.94 %, the number of cells showing awakening is 1.24-4.50, the number of shoots is 0.25-6.10, the dry matter ratio is 14.8 % before storage. - 25.9 %, post storage 15.3 % -26.8 %, starch rate before storage 10.9 % -21.1 %, post storage 10.7% -19.5%, chips productivity 43% before storage, 8% -62.9%, after storage 40.7 % -57.8 %. Agria, Russet Burbank, Brooke, GrAf (C), AfAg (C), PoAf (A), AfAg (11) genotypes before and after storage meat color, enzymatic blackening, leaf chips yield (%), frying (chips). ), they gave the best result in terms of color values.