Gençlik ve Spor Bakanlığı kamp uygulamalarının kampçıların öz- farkındalık ve sosyal becerilerine yönelik etkisini inceleme: Doğa kampları örneği
Examining the effects of the ministry of youth and sports camp practices on campers' self-awareness and social skills: Example of nature camps
  1. Tez No: 687149
  2. Yazar: SUAT UGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Kampı Uygulamalarının, kampçılarda öz-farkındalık ve sosyal becerilerinin ortaya çıkarılması ve gelişimindeki rolünü saptamayı amaçlamaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Kamplarına katılan kampçıların, öz farkındalık becerileri, sosyal becerileri ve aralarındaki ilişkiyi öğrenci görüşlerinden yola çıkarak ortaya koymak bu araştırmanın genel hedefidir. Aynı zamanda katılımcıların sosyal becerileri ve öz farkındalık becerileri çeşitli demografik özelliklerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışma; 2019-2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Doğa Kamp dönemlerinde kamplara katılan 480 kampçı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma tarama modelli bir çalışmadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak; katılımcıların kişisel bilgileri ile ilgili soruların yer aldığı Kişisel Bilgi Formu (bkz. Ek A), katılımcıların öz farkındalıklarını belirlemek için Kauer (2010), tarafından geliştirilen ve Tatar ve arkadaşları (2017) tarafından Türkçe uyarlama çalışmaları yapılan“Duyuşsal Öz Farkındalık Ölçeği”(DÖFÖ-33) ve sosyal becerilerini belirlemek için orijinali 1986 yılında Riggio tarafından geliştirilmiş“Sosyal Beceri Ölçeği”(SBÖ) kullanılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan Duyuşsal Öz Farkındalık Ölçeği (DÖFÖ-33) güvenirlik katsayısı 0.92 ve Sosyal Beceri Ölçeği" (SBÖ) güvenirlik katsayısı 0,92 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilere, SPSS paket programında Tek Yönlü ANOVA ve t testi analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular betimsel istatistik tabloları ile verilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların duyuşsal öz farkındalık becerilerini ölçmek için kullanılan Duyuşsal Öz Farkındalık Ölçeği toplam puanları değerlendirildiğinde 73,79 puanla orta düzeyde duyuşsal öz farkındalık becerileri olduğu, katılımcıların sosyal becerilerini ölçmek için kullanılan Sosyal Beceri Ölçeği toplam puanları değerlendirildiğinde ise 93,30 puanla orta düzeyde sosyal becerileri olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of Youth Camp Practices organized by the Ministry of Youth and Sports in revealing and developing self-awareness and social skills in campers. The general aim of this study is to reveal the self-awareness skills, social skills and the relationship between the campers participating in the Youth Camps of the Ministry of Youth and Sports, based on the student views. At the same time, the social skills and self-awareness skills of the participants were evaluated by comparing them with various demographic characteristics. Work: It was held in 2019-2020 with 480 campers who attended the camps during the Ministry of Youth and Sports Green Camp periods. As data collection tools in the study, The Personal Information Form (see Appendix A) containing questions about the participants' personal information, the“Affective Self Awareness Scale”(DÖFÖ) developed by Kauer (2010) and adapted into Turkish by Tatar et al. -33) and the“Social Skills Scale”(SST), originally developed by Riggio in 1986, was used to determine social skills. The reliability coefficient of the Affective Self-Awareness Scale (DÖFÖ-33) used within the scope of the study was 0,87 and the reliability coefficient for the Social Skills Scale (SSI) was calculated as 0,92. One-Way ANOVA and t test analyzes were applied to the data obtained in the study in the SPSS package program. The obtained findings are given in descriptive statistics tables. As a result of the study, when the total scores of the Affective Self Awareness Scale used to measure the affective self-awareness skills of the participants were evaluated, it was revealed that they had medium level affective self-awareness skills with 73,79 points, and when the total scores of the Social Skills Scale used to measure the social skills of the participants were evaluated, it was revealed that they had moderate social skills with 93,30 points.