Obstetrik brakiyal pleksus yaralanması olan çocuklarda bilişsel fonksiyonların incelenmesi
Investigation of cognitive functions in children with obstetric brachial plexus injury
  1. Tez No: 687198
  2. Yazar: ELİF CİMİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obstetrik brakiyal pleksus yaralanması (OBPY) olan çocukların bilişsel ve yürütücü fonksiyonlarını incelemektir. Çalışmaya 6-12 yaşları arasında brakiyal pleksus yaralanması olan 23 çocuk; sağlıklı 22 çocuk katılmıştır. Bireylerin bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek için Dinamik Ergoterapi Biliş Ölçeği Çocuk Versiyonu (DEBÖ-Ç), yürütücü fonksiyonlarını değerlendirmek için Aileler ve Öğretmenler için Çocukluk Çağı Yürütücü Fonksiyon Envanteri (CHEXI) kullanılmıştır. Brakiyal pleksuslu ve sağlıklı çocukların bilişsel ve yürütücü fonksiyonları arasındaki fark Mann Whitney U Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cognitive and executive functions of children with Obstetric brachial plexus injury (OBPI). 23 children with brachial plexus injury and 22 healthy children aged 6-12 years were included in the study. Dynamic Occupational Therapy Cognitive Assessment (DOTCA-Ch) was used to assess cognitive functions of participants, Childhood Executive Functioning Inventory for Parents and Teachers (CHEXI) was used to assess executive functions of participants. The difference between cognitive and executive functions children with brachial plexus and healthy children was analyzed via Mann Whitney U Test.