Obstetrik brakiyal pleksus yaralanması olan çocuklarda motor fonksiyon, denge ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Examination of motor function, balance, and quality of life levels in chi̇ldren with obstetric brachial plexus injury
  1. Tez No: 822094
  2. Yazar: EREN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Obstetrik brakial pleksus felci (OBPP), brakiyal pleksusu oluşturan sinir yapılarının (C5, C6, C7, C8 ve T1) perinatal dönemde zedelenmesi sonucu oluşan, üst ekstremitede kısmi veya tam flask paralizi ile seyreden ciddi bir klinik tablodur. Hastalık motor fonksiyon kaybı, denge kaybı ve yaşam kalitesinde azalmaya sebep olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda obstetrik brakiyal pleksus yaralanması olan çocuklarda motor fonksiyon, denge ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız İstanbul ilinde bulunan hastane, tıp merkezi ve özel eğitim kurumlarında OBPP tanısı ile takip edilen, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan gönüllü 30 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara yıldız denge testi, dokuz delikli peg testi, kutu blok testi, tek ayak üzerinde durma testi, el becerileri sınıflandırma sistemi (EBSS) ve pediatrik yaşam kalitesi formu (PEDSQL) uygulanmıştır. Fonksiyonel değerlendirmeler etkilenen ve etkilenmeyen ekstremiteler için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmaya 4-17 yaş arası 20 erkek 10 kadın hasta katılım göstermiştir. Yapılan analiz neticesinde yaşam kalitesi ile el becerileri sınıflandırma değerlendirme sonuçları arasında negatif yönde orta düzey anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir, (r=-0,40, p=0,03).
Özet (Çeviri)
Obstetric brachial plexus palsy (OBPP) is a serious clinical condition characterized by partial or complete flaccid paralysis in the upper extremity, resulting from injury to the nerve structures (C5, C6, C7, C8, and T1) that make up the brachial plexus during the perinatal period. The condition causes motor function loss, impaired balance, and a decrease in quality of life. In line with this, our study aimed to examine the levels of motor function, balance, and quality of life in children with obstetric brachial plexus injury. The study was conducted with 30 voluntary participants who were diagnosed with OBPP and met the inclusion and exclusion criteria, and were being followed up in hospitals, medical centers, and special education institutions in Istanbul. The participants were subjected to the Star Excursion Balance Test, Nine-Hole Peg Test, Box and Block Test, Single Leg Stance Test, the Hand Skills Classification System (EBSS), and the Pediatric Quality of Life Inventory (PEDSQL). Functional assessments were conducted separately for the affected and unaffected extremities. The study included 20 male and 10 female patients between the ages of 4 and 17. The analysis results indicate a moderately significant negative relationship between quality of life and fine motor skills classification (r= -0.40, p = 0.03).