An improved agent protection model for distributed denial of service flooding attack traffics
Dağıtılmış hizmet reddi sel saldırısı trafiği için geliştirilmiş bir ajan koruma modeli
- Tez No: 687229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS), interneti, web sunucusunu, OSI modelini ve internet bağlantılarına sahip tüm cihazları hedef alan en yaygın ve tehlikeli saldırı türüdür. DDoS saldırısı, interneti sular altında bırakmaya ve gerçek kullanıcılar için kullanılamaz hale getirmeye çalışır. Bu çalışmada, DDoS saldırısını yenmek ve gelen trafikleri kontrol etmek için Defence of Flooding Attacks modeli önerilmiştir. Trafikleri tanımlamak, sınıflandırmak ve kontrol etmek için yazılım aracı kullanılmıştır. Önerilen modelin performansını test etmek ve değerlendirmek için CICDDoS 2019 veri seti kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre önerilen modelin ilgili çalışma ile karşılaştırılmasında %99.6 doğrulukla mükemmel sonuçlar elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Distributed Denial of Service (DDoS) is the most common and dangers type of attack could targeting the internet, web server, OSI model, and any devices have internet concoctions. DDoS attack try to flood the Internet and make it unusable for real users. In this work, Defense of Flooding Attacks model has been proposed to overcome DDoS attack and control the incoming traffics. Software agent has been employed to identify, classify and control traffics. The CICDDoS 2019 dataset has been used to test and evaluate the performance of the proposed model. According to the obtained results, it is observed the proposed model achieved an excellent results during the comparison with the related work with accuracy of 99.6%