COVİD-19 salgınının katı atık üretim miktarlarına ve bu atıklardan enerji elde edilmesine etkisinin araştırılması; Şanlıurfa ili örneği
Investigation of the effect of the COVID-19 outbreak on solid waste production and energy recovery from these wastes; the case of Sanliurfa province
- Tez No: 687311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Enerji, yaşam için gerekli temel ihtiyaçlardan biridir. İnsanlar çeşitli teknolojiler kullanarak enerji üretmeye çalışmaktadır. Bu üretim yöntemlerinden biri de hepimizin çöp diye nitelendirdiği atıkların değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Atıklar, çeşitli işlemlerden geçirilerek ayrıştırılmakta ve geri dönüştürülmektedir. Yapılan bu işlemler sonucunda kalan kısım toprağa gömülerek depo edilmekte, depo gazı oluşumu sağlanmaktadır. Bu işlemler sonucunda oluşan depo gazından ise elektrik enerjisi elde edilmektedir. Atıkların bu şekilde değerlendirilerek elektrik üretim sürecinde kullanılması gibi çalışmalar yerel yönetimlerin çöp sorununa avantaj sağlamaktadır. Katı atıklar insan ve çevre sağlığı açısından sorunlara neden olmaktadır. Bu sebeple katı atıkların iyi yönetilerek kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu projede, Şanlıurfa ilinde salgın öncesi ve sonrası katı atık üretim miktarları ve bu atıkların elektrik enerjisi üretimindeki etkileri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, geçen yıllara oranla, katı atık miktarlarında ve bu atıklardan elektrik enerjisi elde edilmesinde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic needs for life. People are trying to produce energy using various technologies. One of these production methods is carried out by evaluating the wastes that we all describe as garbage. Wastes are separated and recycled through various processes. As a result of these processes, the remaining part is buried in the ground and stored, and landfill gas is formed. As a result of these processes, electrical energy is obtained from the landfill gas. Studies such as the use of wastes in the electricity generation process by evaluating in this way provide an advantage to the garbage problem of local governments. Solid wastes cause problems in terms of human and environmental health. For this reason, solid wastes should be managed and controlled well. In this project, the amount of solid waste production before and after the epidemic in Şanlıurfa province and the effects of these wastes on electrical energy production were examined. As a result of this examination, a decrease has been observed in the amount of solid waste and the generation of electrical energy from these wastes compared to previous years.