Covid-19 küresel salgınında uzaktan muhasebe eğitimi alan öğrencilerin algısına yönelik bir araştırma
A research on the perception of students taking distance accounting education in the Covid-19 global epidemic
  1. Tez No: 794491
  2. Yazar: ZEHRA ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Aralık 2019'da başlayan Corona-Virus (Covid-19) salgınının ardından, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Mart 2020'de Covid-19'u küresel bir pandemi olarak sınıflandırmıştır. Salgının yayılmasını yavaşlatmak ve önlemek için birçok ülke tam karantina gibi katı protokoller ve sosyal mesafeyi kolaylaştıran düzenlemeler izlenilmiştir. Viral salgını durdurma çabaları arasında evden çalışma, iş yerlerinin esnek çalışma saatleri sağlaması veya insanların birbirine Covid-19 bulaştırabileceği birçok kurumu kapatmak yer almıştır. Birçok eğitim kurumu ve üniversiteler de bu kurumların içinde yer almıştır. Çoğu ülkede uygulanan karantinalar, üniversitelerin ve okulların derhal kapatılmasına ve tüm akademik faaliyetlerin uzaktan verilmesine neden olduğu için pandemi yükseköğretim sektörünü yakından etkilemiştir. Bu şekilde, yıllar içinde giderek daha popüler olan ancak çoğunlukla gönüllü olan uzaktan eğitim artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaşanılan küresel salgınla birlikte hayatımızda büyük yer kaplayan uzaktan eğitimin muhasebe eğitimi alan öğrencileri nasıl etkilediği, alınan eğitimin verimliliği, öğrencilerin uzaktan eğitime erişim zorlukları ve aynı zamanda derslere ve ders dökümanlarına istedikleri zaman ve yerde ulaşabilme kolaylıkları açısından avantaj ve dezavantajları bu araştırmada ayrıntıyla incelenecektir. Bu araştırmada, salgın dönemi öncesinde en önemli yöntemlerden biri olan geleneksel yöntemlerle ders almış ve daha sonra uzaktan eğitimle muhasebe ile ilgili derslerde en az bir defa almış olan öğrencilerin, uzaktan eğitimdeki uygulanan sisteme bakış açıları ve uzaktan eğitim ile yürütülen muhasebe dersleri ile alakalı algılarının ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında, Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde, herhangi bir muhasebe dersini uzaktan eğitimle en az bir defa almış öğrencilere anket uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the Corona-Virus (Covid-19) outbreak that started in December 2019, the World Health Organization (WHO) classified Covid-19 as a global pandemic in March 2020. To slow and prevent the spread of the epidemic, many countries have followed strict protocols such as full quarantine and regulations that facilitate social distancing. Efforts to stop the viral outbreak have included working from home, workplaces providing flexible working hours, or closing many establishments where people could infect each other with Covid-19. Many educational institutions and universities were also included in these institutions. The pandemic has affected the higher education sector closely as the quarantines implemented in most countries caused the immediate closure of universities and schools and the remote delivery of all academic activities. In this way, distance education, which has been increasingly popular over the years but mostly voluntary, has now become a necessity. In this research, the advantages and disadvantages of distance education, which takes a large place in our lives with the global epidemic, affect the students who receive accounting education, the efficiency of the education received, the difficulties of students' access to distance education, as well as the convenience of accessing courses and course documents whenever and wherever they want will be examined in detail. In this research, he took lessons with traditional methods, which was one of the most important methods before the epidemic period and later on, it is aimed to determine the perspectives of the students who have taken at least once in the courses related to accounting with distance education and the views about the accounting courses conducted with distance education. Within the scope of this purpose, a questionnaire was applied to students who had taken any accounting course with distance education at least once at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Selçuk University and the results were evaluated.