Sağlık Bakanlığı'nın covid-19 salgını döneminde twitter mesajlarının güven oluşturma açısından değerlendirilmesi
Evaluation of twitter messages of the Ministry of Health in terms of building trust during the covid-19 pandemic
- Tez No: 766372
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEMİR OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Güven günlük yaşamda sıklıkla gözlemlenen bir olgu ve değerdir. Yeni koronavirüsün neden olduğu pandemi küresel bir belirsizlik ve endişe ortamı yaratmıştır. Ülkeler katı ve kısıtlayıcı halk sağlığı önlemleri uygulamıştır. Bu artan kırılganlık döneminde önleyici tedbirlere yönelik kamu işbirliği, büyük ölçüde sağlık sitemine güvene bağlıdır. Sağlık sistemlerine güven insanları halk sağlığı müdahalelerini kabul etmeye ve onlarla işbirliği yapmaya motive eder. Bu nedenle güven inşa etmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 salgınını değerlendirirken Twitter üzerinden kurumdan vatandaşa iletişim yoluyla güven inşasını ve gelişimini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmada iki farklı nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak nicel araştırma yöntemlerinden içerik analizinin kullanıldığı bu çalışmanın örneklemine, Sağlık Bakanlığı'na ait resmi Twitter hesabından 01 Eylül – 30 Nisan tarihleri arasından yayınlanmış olan 1.142 tweet dâhil edilmiştir. Bakanlığın Twitter hesabını, Covid-19 salgını sırasında“nasıl”ve“ne amaçla”kullandığı sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Bakanlığın bu tarihler arasında tek yönlü bilgi akışına imkân veren kamuoyu bilgilendirme modelini sıklıkla tercih ettiği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda paylaşılan tweetlerin daha çok bilgilendirme, haber içerikleri, basın açıklamaları, araştırma verilerini içeren tweetlerden oluştuğu saptanmıştır. İkinci olarak nicel araştırma yöntemlerinden yüz yüze anketin kullanıldığı çalışmanın örneklemi, Bolu'da ikamet eden, 18 yaş ve üzeri Twitter kullanıcılarından oluşmaktadır. Saha çalışmasına toplam 435 kişi katılmıştır. İstatistiksel yöntemler aracılığıyla analiz edilen verilerle Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 salgını değerlendirirken Twitter'dan paylaştığı mesajlarla güven süreci arasındaki ampirik ilişkiler analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, Sağlık Bakanlığı'nın Twitter aracılığıyla bilgileri paylaşması mesajların güvenilirliğini ve kurum-vatandaş güvenilirliğini etkilediğini ve vatandaşların güvenilirlik algısının bir kuruma duydukları güvene bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Vatandaşların Twitter'a olan güveni bakanlığa olan bu güvenin artmasını olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Trust is a frequently observed value and phenomenon in daily life. The pandemic caused by the new coronavirus has created a global atmosphere of anxiety and uncertainty. Countries have implemented strict and restrictive public sanitation. Trust in health systems motivates people to accept and collaborate with public health interventions. Trust in health systems motivates people to accept and collaborate with community health interventions. Therefore, trust has become a necessity. The main purpose of this thesis is to determine the trust building and development of citizens through communication from institution to citizen via Twitter while evaluating the Covid-19 epidemic of the Ministry of Health. Two different quantitative research methods have been used in the study. Firstly, 1,142 tweets from the official Twitter account of the Ministry of Health between 01 September and 30 April have been included in the sample of this study, in which content analysis method, one of the quantitative research methods, has been used. Answers were sought to the questions“how”and“for what purpose”the Ministry used its Twitter account during the Covid-19 epidemic. According to the results of the research, it was noticed that the Ministry of Health frequently preferred the public information model that allows simplex communication between these dates. The tweets shared within this scope mostly consist of tweets containing information, news contents, press releases and research data. Secondly, the sample of the study, in which a face-to-face questionnaire, which is one of the quantitative research methods, was used, consists of Twitter users residing in Bolu and aged 18 and over. A total of 435 people participated in the field research. With the data analyzed through statistical methods, the experiental relationships between the tweets by the Ministry of Health on Twitter while evaluating the Covid-19 epidemic and the trust process were analyzed. According to the results of this research, it was revealed that the Ministry of Health's sharing of information via Twitter affects the reliability of the messages and the reliability of the institution-citizens, and the perception of reliability of the citizens depends on their trust in an institution. Citizens' trust in Twitter positively affected the increase in this trust in the Ministry of Health.