Hemiparatik serebral palsili çocuklarda unilateral ve bilateral plastik ayak-ayak bileği ortezinin yürüyüş ve dengeye etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of unilateral and bilateral plastic ankle-foot orthosis on gait and balance in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 687318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemiparatik Serebral Palsi (SP)' li çocuklarda kullanılan plastik ayak-ayak bileği ortezi (AFO) nun unilateral ya da bilateral kullanımının çocuğun yürüyüşüne ve dengesine etkisini incelemektir. Çalışmaya bilateral AFO kullanan, yaşları 4-12 yıl arasında, kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemine göre seviyesi 1 ve 2 olan, koopere 19 çocuk dahil edildi. Çocuklar bilateral/ unilateral AFO'lu ve AFO'suz değerlendirildi. Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), Bertec Balance kuvvet platformunda gözler açık ve kapalı olacak şekilde gövde salınım değerlendirmesi ve GAİTRite elektronik yürüme yolu ile yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri değerlendirildi. Sonuç olarak; ZKYT'de unilateral AFO ile ölçümünün bilateral AFO ölçümünden anlamlı düzeyde daha düşük olduğu görülmüştür (p0,05). Hız ortalaması ölçümlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of unilateral and bilateral usage of plastic ankle-foot orthotics (PAFO) on balance and gait in children with hemiparetic cerebral palsy (CP). A total of 19 cooperative children, between the ages of 4 and 12 years, who used bilateral AFOs and were grades 1 and 2 according to the gross motor function classification system, were included in the study. Children were evaluated with and without bilateral/unilateral AFO. The time-distance characteristics of gait were evaluated with the Timed Up and Go Test (TUG), Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), trunk oscillation assessment with eyes open and closed on the Bertec Balance force platform, and the GAITRite electronic walking path. The unilateral AFO measurement in the TUG test was significantly lower than the bilateral AFO measurement (p0.05). There was no significant difference in mean velocity measurements.