Hastanede çocuğu yatan ebeveynlerin hemşire destek düzeyleri ve sağlık bakım memnuniyetleri
Levels of nursing support and health care satisfaction among parents of hospitalized children
  1. Tez No: 687319
  2. Yazar: GÜLAY ÖZTAŞ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ebeveynlere, çocuklarının hastanede yatışı sırasında sağlanan hemşirelik desteği, hemşirelik uygulamasının hayati bir bileşenidir. Hemşireler hastanede çocuğu yatan ebeveynlere destek olduklarında, ebeveynlerin hastanede kalma sürecini daha iyi yönettiği, sağlık bakım memnuniyet düzeylerinde artış olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, hastanede çocuğu yatan ebeveynlerin hemşire destek düzeyinin ebeveyn memnuniyeti ile ilişkisinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu araştırma, Aralık 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında, bir eğitim ve araştırma hastanesi genel çocuk servislerinde çocuğu yatan ve çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynler (f=143) ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği (HEDÖ)”ve“PedsQL Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği (PedsQL-SBMÖ)”ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde; tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha, bağımsız gruplarda t-testi (student t-test); tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan ebeveynlerin yaş ortalamaları 32,30∓6,16 olup, ebeveynlerin HEDÖ ile PedsQL-SBMÖ toplam puan ortalamalarının sırasıyla; 64,16±20,75; 55,22±24,22 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nursing support provided to parents during their children's hospitalization is a vital component of nursing practice. It was determined that when the nurses supported the parents of hospitalized children, the parents managed the hospital stay process better and the health care satisfaction levels increased. The aim of the study was to measure the relationship between nursing support and parental health care satisfaction. This descriptive and cross-sectional study was conducted with parents (f=143) whose children were hospitalized in the general pediatric services of a training and research hospital between December 2019 and February 2020. Research data were collected with the“Descriptive Information Form”,“Nurse Parent Support Tool (NPST)”and“PedsQL Health Care Satisfaction Scale (PedsQL-HCSS)”. In this research, statistical analysis comprised of descriptive statistics, Cronbach's Alpha, independent groups t-test (student t-test); one-way analysis of variance (ANOVA) Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis and Spearman Correlation analysis. The mean age of the parents included in the study was 32.30∓6.16. It was determined that the total mean scores of the parents' NPST and PedsQL-HCSS were 64.16±20.75 and 55.22±24.22, respectively.