Yeni sentezlenen Ag-NHC komplekslerinin akciğer kanseri hücre hattında (A-549) sitotoksik ve anti-tümoral etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and anti-tumoral effects of newly synthesized Ag-NHC complexes on lung cancer cell line (A549)
- Tez No: 687325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NİHAN CANKARA, PROF. DR. OSMAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; yeni sentezlenmiş ve daha önce hiçbir çalışmada kullanılmamış 3 farklı Ag-NHC kompleksinin A549 akciğer kanser hücre hattında uygun konsantrasyon ve sürede muhtemel sitotoksik ve anti-tümoral etkileri ile apoptoz mekanizmasının aydınlatılmasıdır. Tüm dünyada kansere bağlı ölümlere göre bildirilen ölümün %18'lik oranıyla ilk sırada akciğer kanseri yer almaktadır. Akciğer kanseri; küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılmaktadır. Sisplatin akciğer kanseri tedavisinde kullanılan platin temelli kemoterapi ilaçlarından biridir. Ancak neden olduğu nörotoksisite, nefrotoksisite ve hepatotoksisite gibi ciddi yan etkiler sebebiyle alternatif tedavi yöntemleri aranmaktadır. Ag-NHC komplekslerinin yapılan çalışmalarda anti-tümöral, antimikrobiyal, antifungal aktivite gösterdiği bulunmuştur. Bu nedenle farmakolojik araştırmalar ve ilaç geliştirme çalışmaları için önem taşımaktadır. Yapılan çalışmada; Ag-NHC kompleklerinin sitotoksik etkileri, anti-tümoral etkileri ve Bcl-2, Bax, Cas-3, Cas-8, Cas-9, Cas-10 ekspresyon düzeyleri sırasıyla MTS, Anneksin V ve RT-PCR yöntemleri kullanılarak araştırıldı. Yapılan analizler sonucunda sitotoksik etkisi sisplatine göre anlamlı derecede düşük olan Ag-NHC komplekslerinin, A549 kanseri hücre hattında muhtemel kaspaz bağımsız bir yolak aracılığıyla erken apoptozu indükleyerek güçlü anti-tümoral ve anti-proliferatif etkisinin olduğu bulundu. Yeni sentezlenen Ag-NHC komplekslerinin akciğer kanseri tedavisinde sisplatine alternatif potansiyel bir ajan olabileceği ancak ilgili moleküler mekanizmanın aydınlatılmasına yönelik çalışmaların yapılması ve farklı kombinasyonlarının denenmesine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to elucidate the mechanism of apoptosis with possible cytotoxic and anti-tumoral effects of 3 different Ag-NHC complexes, which have been newly synthesized and have not been used in any study before, at the appropriate concentration and duration on A549 lung cancer cell line. Lung cancer ranks first with 18% of deaths reported worldwide according to cancer-related deaths. Lung cancer is classified into two main groups as small cell lung cancer and non-small cell lung cancer. Cisplatin is one of the platinum-based chemotherapy drugs used in the treatment of lung cancer. However, alternative treatment methods are sought due to serious side effects such as neurotoxicity, nephrotoxicity, and hepatotoxicity. Ag-NHC complexes have been found to show anti-tumoral, antimicrobial, and antifungal activity in studies. Therefore, it is important for pharmacological research and drug development studies. In the study; Cytotoxic effects, anti-tumoral effects and Bcl-2, Bax, Cas-3, Cas-8, Cas-9, Cas-10 expression levels of Ag-NHC complexes were investigated by MTS, Annexin V, and RT-PCR methods respectively. As a result of the analyzes, it was found that Ag-NHC complexes, whose cytotoxic effect is significantly lower than cisplatin, have strong anti-tumoral and anti-proliferative effects by inducing early apoptosis in the A549 cancer cell line via a possible caspase-independent pathway. It is thought that newly synthesized Ag-NHC complexes may be a potential alternative agent to cisplatin in the treatment of lung cancer, but studies to elucidate the relevant molecular mechanism and different combinations are needed