Yeni Ag(I)-N-heterosiklik karben (NHC) bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antiproliferatif aktivitelerinin araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of antiproliferative activity of novel Ag(I)-N-heterocyclic carbene (NHC) compounds
  1. Tez No: 577353
  2. Yazar: ESRANUR ÇEVİK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ŞAHİN BÖLÜKBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yeni N-Heterosiklik karben (NHC) ligandlarının (1a-c) ve bunların Ag(I) komplekslerinin (2a-c) sentezi, karakterizasyonu ve antiproliferatif aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları, FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. NHC ligandlarının ve Ag(I) NHC komplekslerinin antiproliferatif aktiviteleri, insan meme ve prostat kanser hücreleri (MCF-7, MDA-MB-231, DU-145) ve L-929 sağlıklı fibroblast hücreleri üzerinde 24, 48 ve 72 saat'te MTT analizi kullanılarak araştırılmıştır. Ag(I)-NHC kompleksleri (2a-c), tüm hücre hatlarına karşı doza ve zamana bağlı antiproliferatif aktivite göstermişlerdir. MDA-MB-231 ve MCF-7 insan meme kanser hücrelerinin, sırasıyla 2a ve 2b kompleksleri için tüm zaman noktalarında 1 µM'dan daha düşük IC50 değerlerine sahip oldukları bulunmuştur. Daha önemlisi, komplekslerin L-929 normal hücrelerine karşı kanser hücrelerinden, özellikle de meme kanseri hücrelerinden, daha düşük aktiviteye sahip oldukları gözlenmiştir. Bu sonuç, komplekslerin insan meme kanseri hücreleri için dikkate değer bir seçiciliğe sahip olduğunu göstermektedir. Kompleks 2a tüm zaman noktalarında MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri için yüksek seçicilik (13 kattan fazla) göstermiştir. Sonuçlarımız ayrıca 2b'nin MCF-7 meme kanseri hücrelerine karşı 4-7 kat seçiciliğe sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to synthesis, characterization, and investigation of the antiproliferative activity of new N-Heterocyclic karbene (NHC) salts (1a-c) and their Ag(I) complexes (2a-c). Structure of all synthesized compounds have been characterized using , FT-IR, 1H NMR, and 13C NMR spectroscopy techniques. The antiproliferative activities of NHC salts Ag(I)-NHC and complexes have been investigated using MTT measurement on human breast and prostate cancer cells (MCF-7, MDA-MB-231, DU-145) and L-929 normal cells at 24, 48 and 72 hours. The Ag(I)-NHC complexes (2a-c) showed a dose and time-dependent antiproliferative activity against all cell lines. It has been found that MDA-MB-231 and MCF-7 human breast carcinoma cells were displaying IC50 lower than 1 μM all time points for 2a and 2b complexes respectively. More importantly, it has been observed that complexes have a lower activity against the L-929 normal cells than cancer cells, especially breast cancer cells. This results suggesting that complexes possessed noteworthy selectivity for human breast cancer cells. Complex 2a showed high selectivity (more than 13 folds) for MDA-MB-231 breast cancer cells in all time points. Our results have also demonstrated that complex 2b have 4-7 folds selectivity against MCF-7 breast cancer cells.