Technological changes and planning trends in metropoliten Turkey: Integration of GIS methods with particular reference to the case of İzmir
Teknolojik değişimler ve Türkiye'de metropoliten planlama eğilimleri: CBS yöntemlerinin İzmir örneğinde incelenmesi
  1. Tez No: 68738
  2. Yazar: DAMLA ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
IV oz TEKNOLOJİK DEĞİŞİMLER VE TÜRKİYE'DE METROPOLİTEN PLANLAMA EĞİLİMLERİ: CBS YÖNTEMLERİNİN İZMİR ÖRNEĞİNDE İNCELENMESİ Erarslan, Damla Yüksek Lisans, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Asst. Prof. Murat Balamir Eylül 1997,165 sayfa Türkiye'de planlamada ve yerel yönetimlerin ilgili kamu hizmetlerinde, CBS uygulaması ve kullanımına yönelik bir eğilim gözlenmektedir. Ticari sermayenin desteklediği bu eğilim, bu alandaki gerekli yasal, eğitimsel ve örgütsel düzenlemelerin eksikliğini de açıkça ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmanın sonucunda son sekiz yılda toplamda 8-9 milyon Dolarlık bir CBS yatırımın sözkonusu olduğu 15 belediye tespit edilmiş ve bu sistemlerin tam anlamıyla işlemediği, personel eğitiminin yetersiz kaldığı, istenilen hizmetlerin sağlanamadığı ve bu yatırımların geri dönüşünün bekleneni karşılamadığı ortaya çıkmıştır. Dahası, bu sistemlerin alımında amaçların gerektiği gibi belirlenemediği ve bazılarında teknolojisi eskimiş yazılım ve donanımlara yatırım yapıldığı gözlenmiştir. Diğer bir sorunsa veritabanlarının hazırlanması, bilgilerin yüklenmesi ve yönetilmesi konusunda ortaya çıkmaktadır. Bu konuda gerekli yasal sorumlulukların belirlenmesi ve bakanlık ve merkezi planlama kurumları seviyesinde örgütsel düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu yasal, örgütsel ve teknik düzenlemelerin gerçekleşmesi uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu nedenle geçiş dönemine yönelik bazı politikalar geliştirilmelidir, öncelikle Bayındırlık Bakanlığı'nın belediyeler ve firmalar arasında gerçekleştirilen anlaşmalar üzerinde bir denetleme görevi üstlenmesi gerekmektedir. Ayrıca yine aynı kurum planlamaya yönelik grafik ve sözel verinin standartlaştırılmasını da sağlamalıdır. Tüm bunların yanısıra, Bakanlık ve İller Bankası'nın öncelikle kendi sistemlerini kurmaya ve bu konuda eleman almaya yönelik girişimde bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TECHNOLOGICAL CHANGES AND PLANNING TRENDS IN METROPOLITAN TURKEY: INTEGRATION OF GIS METHODS WITH PARTICULAR REFERENCE TO THE CASE OF İZMİR Erarslan, Damla M.S., Department of City and Regional Planning Supervisor: Asst. Prof. Murat Balamir September 1997, 165 pages There are current tendencies for the adoption and use of GIS for planning purposes and allied public services at the municipal administrative level in Turkey, encouraged by commercial interests and exploiting to a wide extent the ignorance in the field and the absence of necessary legal, informational and organizational frameworks. The survey carried out in this study revealed that 15 municipalities seem to have invested in GIS systems up to now, about 8-9 million Dollars in total within the past eight years, not necessarily all in operating status, with insufficiently trained personnel, and far from fulfilling the envisaged services and expectable returns for such investments. The findings also indicate that the purposes for purchasing such systems are not always clear and some of this investment is made for outdated hardware and the software purchased are not fully exploited. A second level of deficiencies are observed in the preparation, storage and management of databases. Still at a higher level, legal responsibilities of data collection, storage, management and services need be specified, as well as organizational measures be taken by the ministerial and central planning organs.. The necessary legal, organizational and technical changes are likely to be realized only in the long-run. For this reason, several interim period policies have to be pursued. A first policy is the intermediary and controlling role of the Ministry of Public Works between vendors and the municipalities, intervening with the agreements drawn. Secondly, standardization of graphic and non-graphic data for planning services could be carried out by the same authority. Both the Ministry and the Bank of Provinces have to take into consideration such services required of them, in the building up of their own internal systems and recruitment.