Termomekanik yaşlandırmanın acuris konometrik sistemin retansiyonu üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the thermomechanical aging effect on the retention of the acuris conometric system
- Tez No: 687402
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAKAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Termomekanik Yaşlandırmanın Acuris Konometrik Sistemin Retansiyonu Üzerine Olan Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, çiğneme simülatörü kullanılarak yapılan termomekanik yaşlandırma sonrasında Acuris konometrik sistemdeki retansiyon kuvvetlerindeki değişimleri değerlendirmektir. Ayrıca çalışmada Acuris konometrik sistemin retansiyon kuvvetleri, simante sistemin retansiyon kuvvetleri ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Acuris konometrik sistem ve simante sistem olmak üzere iki implant sistemi test edildi. Kırk sekiz adet implant analoğu soğuk akrilik reçine içine dik konumda gömüldü. 24 adet Acuris abutment ve 24 adet standart abutment implant analoglarına vidalandı. 48 adet standart monolitik zirkonya (MZr) kron, bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim tekniği kullanılarak üretildi. MZr kronlar, rezin modifiye cam iyonomer siman ile Acuris“cap”lara (kap) yapıştırıldı. Acuris kaplar ile abutmentlar birleştirilerek aktive edildi. Böylece 24 adet örnek oluşturuldu. Çekme testleri için 3 grup oluşturuldu: Kontrol grubu (A0); 12 adet örnek sadece çekme testine tabi tutuldu, Yaşlandırılan grup (A1); Diğer 12 adet örnek termomekanik olarak yaşlandırıldı ve çekme testine tabi tutuldu, Tekrarlanan grup (A2); A1 grubu örneklere çekme testi uygulandıktan sonra kronlar fiksasyon aleti ile Acuris abutmentlarına tekrar sabitlendi ve çekme testi uygulandı. Simante sistemde ise MZr kronlar, çinko fosfat siman ile standart abutmentlara yapıştırılarak iki grup oluşturuldu: kontrol grubu (S0); 12 adet örnek sadece çekme testine tabi tutuldu, Yaşlandırılan grup (S1); 12 adet örnek termomekanik olarak yaşlandırıldı ve çekme testine tabi tutuldu. Acuris kap ve abutmentların yüzeylerini değerlendirmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Thermomechanical Aging Effect on the Retention of the Acuris Conometric System Purpose: The purpose of this in vitro study was to evaluate the changes in retention forces of the Acuris conometric system after thermomechanical aging by using a chewing simulator. In addition, the retention forces of the Acuris conometric system were compared with the retention forces of the cemented system. Materials and Methods: Two dental implant systems were tested in this study: Acuris conometric system and cemented system. Forty-eight implant analogs were embedded with the vertical position in cold acrylic resin. 24 Acuris abutments and 24 standard abutments were screwed in implant analogs. 48 monolithic zirconia (MZr) crowns were fabricated by using the computer-aided design/computer-aided manufacturing technique. MZr crowns were cemented onto Acuris caps with resin-modified glass ionomer cement. Acuris caps and abutments were combined and activated. Thus, 24 specimens were prepared. Three groups were created for the pull-out tests: Control group (A0); included 12 specimens underwent to pull-out test, Aged group (A1); included other 12 specimens underwent to thermomechanical aging and pull-out test, Repeated group (A2); after the specimens of the A1 group underwent the pull-out test, the crowns were fixed to Acuris abutments with a fixation tool, and the pull-out test was applied again. In the cemented system, MZr crowns were cemented onto standard abutments with zinc phosphate cement to form two groups: Control group (C0); included 12 specimens underwent to pull-out test, Aged group (C1); included 12 specimens underwent to thermomechanical aging and pull-out test. Scanning electron microscopy (SEM) was used to evaluate the surfaces of Acuris conometric caps and abutments.