Çocuklarda kan alma işlemi sırasında kaleidoskop ve sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının ağrı ve korku üzerine
The effect of kaleidoscop and virtual reality glasses on pain and fear during blood collection process in children
- Tez No: 687421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma 7-12 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi sırasında uygulanan kaleidoskop ve sanal gerçeklik gözlüğü yöntemlerinin, çocukların ağrı ve korku düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü ön test-son test deneysel bir araştırmadır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, Samsun Bafra Devlet Hastanesi çocuk kan alma birimine 21 Ocak-21 Nisan 2020 tarihleri arasında başvuran 7-12 yaş arası çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, belirtilen tarihler arasında kan alma birimine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 150 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar üç gruba ayrılmıştır: kaleidoskop grubu, sanal gerçeklik grubu ve kontrol grubu. Gruplar randomizasyon yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Anolog Scala”,“Wong-Baker Yüz İfadeleri Derecelendirme Ölçeği”ve“Çocuk Korku Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik testler ile nonparametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the effects of kaleidoscope and virtual reality glasses methods applied during blood collection in children aged 7-12 on the level of pain and fear of children. It is a randomized controlled pretest-posttest experimental study. Material And Method: The population of the study consisted of children aged 7-12, who applied to the pediatric blood collection unit of Samsun Bafra State Hospital between 21 January and 21 April 2020. The sample of the study consisted of 150 children who applied to the blood collection unit between the specified dates and met the criteria for inclusion in the study. Children were divided into three groups: kaleidoscope group, virtual reality group and control group. Groups were formed using the randomization method. The data of the study were collected with the“Descriptive Information Form”,“Visual Anolog Scala”,“Wong-Baker Facial Expression Rating Scale”and“Child Fear Scale”. In the analysis of the data, descriptive statistical tests and nonparametric tests were used Result: As a result of the statistical evaluation of the children in the kaleidoscope group and virtual reality glasses group according to the Visual Anolog Scala, Wong-Baker Facial Expression Rating Scale and Child Fear Scale, the pain and fear mean scores of the kaleidoscope and virtual reality glasses group were found to be lower than the control group (p.