Nazlı Eray'ın eserlerinde fantastik unsurlar (hikâyelerinde ve romanlarında)
Fantastic elements in Nazli Eray's work (in her stories and novels)
  1. Tez No: 687420
  2. Yazar: AHMET ERDEM ERATTIR
  3. Danışmanlar: DR. FATMA SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Nazlı Eray'ın Eserlerinde Fantastik Unsurlar (Hikâyelerinde ve Romanlarında)”adlı bu çalışmada, fantastik edebiyat yazarı olarak nitelendirilen Nazlı Eray'ın 1976'dan 2020 yılına kadar yayımlanan tüm hikâyeleri ve romanları fantastik unsurlar açısından incelenerek ortaya çıkan veriler ışığında yazarın fantastik türün bir temsilcisi olup olmadığı konusunda bir hükme varmak amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın amacının fantastik edebi türü oluşturan unsurları ve bunların metinde çoğunlukla ne şekillerde kullanıldıklarını tespit etmek olarak belirtebiliriz. Bu amaç doğrultusunda fantastik edebiyatın niteliği ve kapsamı hakkında bilgi verildikten sonra türün, büyülü gerçekçilik, bilimkurgu, ütopya, distopya, gotik, masal gibi türlerle olan sınırları çizilmiştir. Çalışma, bir metin tarama çalışması olduğu için Nazlı Eray'ın eserleri – çocuk kitapları dışarıda tutularak- ile sınırlıdır. Çalışmada Nazlı Eray'ın eserlerinde, fantastik unsurları, fantastik edebiyat türünün bir özelliği olarak“korku, tedirginlik, şaşkınlık, kararsızlık ve kuşku”amacıyla değil de postmodern edebiyatın özelliği olan“oyunsuluk”ve“hoşça vakit geçirmek”amacıyla kullandığını, bu nedenle fantastik edebiyat yazarı olarak değerlendirilmesinin çok da doğru olamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In The study called as“Fantastic Elements in Nazlı Eray's Works”(In Her Stories and Novels) within absolute terms, it has been aimed at generalizing on whether Nazlı Eray who is described as the writer of fantastic literature, whose published works which are correlated with fantastic literature, is a representation of fantastic genre or not. And also it has been aimed at analyzing fantastically Nazlı Eray's novels and stories which are published from 1976 to 2020. In this frame, we could state the aim of this study as determining in what way it has been used in the text mostly and the elements which constitute the fantastic literary genre . In the accordance with this aim, it has been drawn the line with magical realism,science fiction,utopia,distopia and gothic genres. after it has been giving a knowledge about the quality of fantastic literature. Because this study is being the study of scanning text, it confines to Nazlı Eray's works, by being omitted from chidren's books, As a result of the study, it has been seen that using the fantastic elements in Nazlı Eray's Works not aiming of fear, uneasiness, confusion,indecision and doubt -as the characteristic of fantastic literature genre- but using it for acting and enjoying oneself which are the elements of postmodern literature. It is for this reason that it has been seen that it ıs not correct calling her as the fantastic literature writer.