Sporcu ve sedanter kadınlarda benlik saygısı ile beden algıları arasındaki ilişki
The relationship between self-respect and body perceptions in athletes and sedantered women
  1. Tez No: 687427
  2. Yazar: ŞEVVAL SARI BİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Sporcu ve sedanter kadınlarda benlik saygısı ile beden algıları arasındaki ilişki ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ordu İli merkezi sınırları içerisinde yaşayan 250'i sporcu 250'i sedanter olmak üzere toplam 500 gönüllü kadın çalışmaya katılmıştır. Rosenberg benlik saygısı ölçeği ve beden algısı ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puanı ile araştırmaya katılan kadınların spor yapma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To reveal the relationship between self-esteem and body perceptions in athletes and sedentary women. Materials and Methods: A total of 500 volunteer women, 250 of whom are athletes and 250 of whom are sedentary, who live within the borders of Ordu city center, participated in the study. Rosenberg self-esteem scale and body image scale were applied.