Beliren yetişkinlik döneminde yeme tutumları, algılanan ebeveyn reddi, duygu düzenleme güçlüğü ve beden kitle indeksinin depresyon belirtileri üzerindeki yordayıcı rolü
The predictive role of eating attitudes, perceived parental rejection, difficulty in emotion regulation and body-mass index on the symptoms of depression in emerging adulthood
  1. Tez No: 687428
  2. Yazar: PINAR CEVİZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY AKYUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde beliren yetişkinlikte beden kitle indeksi, algılanan ebeveyn reddi, duygu düzenleme güçlüğü, riskli yeme tutumları ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18-25 yaş arası (M= 20.93, SS= 2.10) 371 katılımcıdan (144 erkek, 227 kadın) oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları Ebeveyn Kabul Red Ölçeği Kısa Formu (EKRÖ/K), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE)'dir. Depresif belirtilerin ve riskli yeme tutumlarının yordayıcılarını incelemek için iki bağımsız hiyerarşik çoklu regresyon modeli test edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, algılanan anne reddi ve genel duygu düzenlemede güçlüğün depresif belirtilerin anlamlı yordayıcıları olduğu, beden kitle indeksi, cinsiyet ve duygu düzenleme güçlüğünün riskli yeme tutumunun anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada ayrıca basit bir aracılık modeli test edilmiş ve riskli yeme tutumları ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiye duygu düzenlemedeki güçlüğün aracılık ettiği görülmüştür. Çalışmanın bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış ve klinik çıkarımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between body mass index, perceived parental rejection, difficulty in emotion regulation, risky eating attitudes and symptoms of depression were investigated in emerging adulthood during the Covid-19 pandemic. The sample of the study included 371 emerging adults (144 Males, 227 females) aged between 18 and 25 (M= 20.93, SS= 2.10). The measures of data collection were Parental Acceptance Rejection Scale Short Form (PARQ / C), Difficulties in Emotion Regulation (DERS), Eating Attitude Test Short Form (EAT-26) and Beck Depression Inventory (BDI). Two independent hierarchical multiple regression model was tested to examine the predictors of depressive symptoms and risky eating attitudes. As the results, it is found that perceived maternal rejection and difficulty in emotion regulation were significant predictors of depressive symptoms, and body mass index, gender, and difficulty in emotion regulation were significant predictors of risky eating attitudes. Additionnaly, a simple mediation model was tested and difficulty in emotion regulation was found to mediate the relationship between risky eating attitudes and depressive symptoms. The findings of the study were discussed in line with the literature and clinical implications are evaluated.