Koordine sinyalize kavşaklarda optimizasyon
Optimization at coordinated signalized intersections
  1. Tez No: 687460
  2. Yazar: MUHAMMET ENES KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETİŞ ŞAZİ MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde gittikçe artan dünya nüfusu ile beraber ulaşım ve trafik sorunları da artmaktadır. Özellikle şehir içinde nüfusun yoğun olduğu yerlerde artan trafik yoğunluğu nedeniyle fazla olduğu için kavşaklarda trafik sıkışıklığı görülmektedir. Buna bağlı olarak yakıt tüketimi ve karbon emisyon salınımı artmaktadır. Bu durum, yaşam kalitesi açısından insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca trafik sıkışıklığı nedeniyle oluşan zaman kaybı çalışma verimliliğini düşürmekte ve ekonomik zarara neden olmaktadır. Bu çalışma, yukarıda ifade edilen sorunların çözümlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denizli kentinin Pamukkale ilçesinde trafik sıkışıklığının yoğun olduğu Ulus Caddesi üzerinde bulunan Tiyatro, Havuzlu Köşk, Bursa ve Tokat kavşakları uygulama alanı olarak seçilmiştir. Bu kavşaklarda oluşan gecikmeler, koordine sinyalizasyon sistemi ile (optimum bant genişliği araştırılarak) minimize edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, Synchro trafik simülasyon ve analiz programı kullanılmıştır. İncelenen kavşakların mevcut durumu, farklı kavşak geometrisi, faz planları ve devre süreleri için oluşturulan senaryolar ile modellenmiştir. Oluşturulan modellerde, ofset süreleri ile kavşaklar arasında koordinasyon sağlanmıştır. Minimum gecikmenin yaşandığı senaryolara ait modeller, mevcut durum ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, senaryo modellerin değerlendirilmesi ile oluşturulan örnek modellerde sinyal koordinasyonunun uygulanması durumunda, ortalama kavşak gecikmesinde yüzde 30'a varan azalmaların gerçekleşebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing world population, transportation and traffic problems are also increasing. Traffic jams are seen at the intersections due to the increasing traffic density, especially in the cities where the population is dense. As a result, fuel consumption and carbon emissions increase. This situation negatively affects human life and reduces the quality of life. In addition, the loss of time due to traffic jams reduces working efficiency and causes economic damage. This study was carried out in order to solve the above-mentioned problems. Tiyatro, Havuzlu Köşk, Bursa and Tokat intersections located on Ulus Street where traffic congestion is intense in Pamukkale district of Denizli city were chosen as the application area. The delays that occur at these intersections are tried to be minimized with the coordinated signaling system (by searching for the optimum bandwidth). In this context, Synchro traffic simulation and analysis program was used. The current situation of the examined intersections was modeled with scenarios created for different intersection geometry, phase plans and cycle lengths. In the created models, coordination has been achieved the offset times and between the intersections. Scenario models with minimum delay were compared against the current situation. The results of the study showed that up to 30 percent reductions in the average junction delay can be achieved if signal coordination is applied in the sample models created by the evaluation of scenario models.