Dijital çağda yapı üretim sürecinde risk odaklı yönetim: blockchaın teknolojisi
Risk-oriented management in digital age building production process: blockchain technology
- Tez No: 687465
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnşaat sektörü karar alma, kaynak tedariki, paydaş seçimi, yasal prosedürler gibi pek çok açıdan karmaşık, riskli süreçleri barındırmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı; dijital yaklaşımlardan biri olan blockchain uygulamalarının, yapı üretim kapsamında inşaat sektöründeki risk yönetim kararlarına entegresiyle birlikte potansiyel avantaj ve dezavantajlarını araştırarak, yenilik alanında belirsizliği bertaraf etmek ve risk odaklı yönetim anlayışını inşaat sektörüne kazandırmaktır. Blockchain teknolojisi merkezi olmayan, her bir işlemin kayıt altında tutulduğu şifreli işlemler dizinidir. Sistemin uygulandığı ilk örneği kripto para transferleridir. Üretimde dijital çağ, süreçlerin şeffaf, güvenilir, ulaşılabilir ve her bir işlemin kayıt altında tutulduğu bir ortamda yönetilme talebiyle şekillenmektedir. Bu bakımdan yapılan araştırmada blockchain uygulamasının yapı üretim sürecinde gerçekleştirilen karar alma aşamalarında, rasyonelliği amaç edinen risk odaklı yönetim anlayışının geliştirilmesiyle birçok fayda potansiyelinin varlığı ortaya konulmuştur. Çalışmada blockchain teknolojisinin IoT ve yapay zeka gibi teknolojilerle birlikte inşaat sektöründe birincil ihtiyaç olan stratejik planlamalar ve niceliksel veri eksikliği talebine cevap verebilmesi, üretim süreçlerine getirdiği güven, şeffaflık ve ispat edilebilirlik kavramlarıyla risk odaklı yönetim kararlarına getirdiği faydaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Take a decision in the construction industry involves complex and risky processes in many aspects such as resource procurement, stakeholder selection, and legal procedures. The purpose of the study is to investigate the potential advantages and disadvantages of blockchain applications, which is one of the digital approaches with the integration of risk management decisions in the construction sector. Thereby, it will be possible made to eliminate the uncertainty in the field of innovation within the scope of building production and to carry the risk-oriented management approach to the construction sector. Blockchain technology is a decentralized encrypted directory of transactions where each transaction is recorded. The first example of the system being implemented is crypto money transfers. The digital age in production is shaped by the demand to be managed in an environment where processes are transparent, reliable, accessible and where each transaction is recorded. In this respect, the existence of many benefit potentials has been revealed by the development of a risk-oriented management approach that aims rationality in the decision-making stages of the blockchain application in the building production process in this research. In the study, along with technologies such as IoT and artificial intelligence, the benefits of blockchain technology to risk-oriented management decisions with the concepts of trust, transparency and provability brought to the production processes are revealed.