Annealing effect on green synthesized cerium oxide nanoparticles
Yeşil sentezlenmiş seryum oksit nanopartiküller üzerinde tavlama etkisi
- Tez No: 687466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tavlama, genellikle kristalit parçacıklarının toplanmasıyla sonuçlanan bir işlemdir ve bu nedenle kristalit boyutunda sıklıkla bir artış gözlenir. Bu çalışmada, biyopolimer destekli sentezlenmiş seryum oksit nanoparçacıklarının tavlama etkisi altındaki davranışı araştırılmıştır. Seryum (III) aljinat hidrojelleri, literatürde yeşil bir yöntem olarak bildirilen ve nanoparçacıkların yüzey işlevselliği ile sonuçlanan seryum oksit nanoparçacıklarını sentezlemek için 450 °C'de termal olarak ayrıştırılmıştır. Parçacıklar iki farklı sıcaklıkta (600 ve 800 °C) 2, 4 ve 8 saat süreyle tavlanmıştır. Scherrer denklemi kullanılarak hesaplanan ortalama kristalit boyutlarını gözlemlemek için toz numunelerini karakterize etmek için X-ışını kırınımı kullanıldı. Ek olarak, nanoparçacıkların tane boyutu dağılımı, kırınım desenlerine dayalı yarı sayısal bir yöntemle de incelenir. Sonuçlar, tavlamanın numune boyutunu 2 ila 4 kat artırdığını göstermektedir; bu, optik ve ilaç dağıtımı gibi ileri çalışmalarda ortalama kristalit boyutunun tasarlanması için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Annealing is a process that often results in aggregation of the crystallite particles and therefore an increase in crystallite size is often observed. In this study, the behavior of biopolymer-assisted synthesized cerium oxide nanoparticles under the influence of annealing is investigated. Cerium (III) alginate hydrogels were thermally decomposed at 450 °C to synthesize cerium oxide nanoparticles, which is reported in literature as a green method and results in surface functionality of the nanoparticles. The particles were annealed at two different temperatures (600 and 800 °C) for 2, 4 and 8 hours. X-ray diffraction was used to characterize the powder samples for observing the average crystallite sizes, which were calculated using Scherrer's equation. Additionally, the grain size distribution of the nanoparticles is also studied by a semi-numerical method based on diffraction patterns. Results indicate that the annealing increases the sample size 2 to 4 times, which can be useful for designing the average crystallite size in advanced studies such as optics and drug delivery.