Production of vanadium containing steen at ÇEMTAŞ steel plant
Vanadyumlu çeliklerin ÇEMTAŞ'ta üretimi
- Tez No: 68747
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
öz VANADYUMLU ÇELİKLERİN ÇEMTAŞ'TA ÜRETİMİ Ayhan, İsmail İrfan M.S., Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Pro£ Dr. Naci Sevinç Eylül 1997, 58 sayfe Bu çalışmada Çemtaş'ta üretilen vanadyum mikro alaşımlı çelik üretim pratiğindeki gelişme ve araştırmaları incelendi Bu tezde laboratuvar çalışmaları, vanadyum elementinin düşük karbonlu yapı çeliği olan St 52-3 üzerindeki davranışım anlamaya yöneliktir. Vanadyum nitrat, vanadyum karbür ve alüminyum nitratın çözünürlük ve çökelme davranışlarını ve bunun St 52-3 ve St 52-3 M kalite çeliklerin mekanik özelliklerine etkisi araştırıldı. Mekanik özellikler ve sıcak haddeleme esnasındaki ilişki üzerinde çalışıldı. Çemtaş'ta, üretilmekte olan mikro alaşımlı çelik kalitelerinin optimizasyonu, çelik yapım ve haddeleme teknolojisi hariç, daha modern çeliklerin geliştirilip üretilmesine çalışıldı. Bu tezin konusu Çemtaş'taki mikro alaşımlı çelik üretimindeki gelişmelerin gözden geçirilmesidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF VANADIUM CONTAINING STEELS AT ÇEMTAŞ STEEL PLANT Ayhan, İsmail îrfan MS., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof Dr. Naci Sevinç September 1997, 58 pages fa This thesis reviews the recent results of research and practical development of steel\« microalloying with vanadium, which have been obtained in Çemtaş. Solubility and ^3 precipitation behaviours of vanadium carbide, vanadium nitride, aluminum nitride and their influences on mechanical properties of steel grades St 52-3, St 52-3M were clarified. In this thesis laboratory studies were oriented to the understanding of the behaviours of V in steels of low carbon structural grades of St 52-3. The study of the relationship between mechanical properties and deformation in hot rolling was emphasised. In Çemtaş, for the industrial production and application, except the optimisation of existing microalloyed steel grades and their steel making and steel rolling technology, more modern steels are being tried to be developed and produced. A review of the recent developments of microalloyed steel production in Çemtaş is the subject of the thesis. m £ m