Water budget analysis of dam reservoirs
Baraj haznelerinde su bütçesi analizi
  1. Tez No: 68746
  2. Yazar: ÖNDER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYGUR ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ BARAJ HAZNELERİNDE SU BÜTÇESİ ANALİZİ Aydemir, Önder Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü. Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Uygur Şendil Ağustos 1997.1 16 sayfa Bu tez çalışmasında baraj haznelerinin su bütçesi analizi araştırılmaktadır. Örnek çalışma sahası olarak Bolu'nun kuzey-batısında yer alan. Küçük Melen Nehri üzerine inşa edilmiş Hasanlar Barajı rezervuarı seçilmiştir Bir su bütçesi analizinde gerekli bütün veriler hazır bulunmalıdır. Bazen bu veriler ya yetersiz yada eksik olabilmektedir. Örneğin, yeraltından rezervuara su giriş veya çıkışının tesbit edilebilmesi için rezervuar etrafında gözlem kuyularına ihtiyaç vardır. Fakat bu tür kuyular çalışma sahasında bulunmamaktaydı. Bir diğer problemse kış aylarına ait A Tipi Buharlaşma Tavası verilerinin eksikliğiydi. Bu eksik veriler bazı ampirik metotlar kullanılarak tamamlanabilir, fakat bu sonuçların güvenilirliğini etkileyecektir. Su bütçesi analizinde en büyük problem metotdan metoda çok farklılık gösteren buharlaşma değerlerinin hesaplanmasıdır. Bu metotlar aerodimik, enerji- dengesi, bileşik metot ve Penman metotlarıdır. Bu problemi azaltmak için,korrelasyon katsayısı bilimsel bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla kullanılmıştır. Aylık korrelasyon katsayısı değerlerinin ortalaması Nisan' dan Ekim' e kadar bir periyot için yapılmış ve değerlerin şu sırayla azaldığı bulunmuştur: Penman, bileşik metot, enerji-dengesi ve aerodinamik metot. Ayrıca bileşik metot üç ay için en yüksek korrelasyon katsayısını Penman metoduda dört ay için en yüksek korrelasyon katsayısını vermiştir. Eksik buharlaşma değerleri de bu iki metodun sonuçlarının ortalaması alınarak tamamlanmıştır. Sonuç olarak yeraltı suyunun giriş ve çıkış değerleri de bu tamamlanmış buharlaşma değerlerinin su-dengesi formülünde kullanılması ile bulunur. Böylece bütün giren ve çıkan su miktarları bulunarak rezervuarın su-bütçesi analizi tamamlanmış olur. Anahtar kelimeler : Su-bütçesi analizi, Buharlaşma metotları. Hasanlar Barajı. Küçük Melen Nehri VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER-BUDGET ANALYSIS OF DAM RESERVOIRS Aydemir, Önder M.S., Department of Civil Engineering 'Supervisor: Prof.Dr. Uygur Şendil Augustl997,l 16 pages in this thesis vvater-bugdet analysis of dam reservoirs is searched. Kasanlar Dam reservoir is selected as a case study. which is located on Küçük-Melen River, north east of the city of Bolu. in a vvater-budget analysis study, necessary data must be available. Sometimes data is either lacking ör insuffıcient. For instance, in order to determine groundwater inflow and outflow to a reservoir, observation vvells are needed around the reservoir. However, such wells were not present at the dam reservoir under study. Another problem is the lack of Class A Pan evaporation data during winter months. Such missing data could be fılled in by values obtained from empirical equations, but it will affect the reliability of the results. The biggest problem in water-balance analysis has been the calculation of evaporation values which give wide difference from öne method to the other. These methods are aerodynamic method, energy-balance method, combined method and iiiPenman method. To minimize this problem, correlation coefficient approach is used for a scientific comparison between measured and calculated evaporation values. Then for monthly correlation coefficient values 'average which has been calculated for a period from April to October, are found to be decreasing as follows : Penman, combined, energy-budget and aerodynamic method. Besides for three months combined method has the highest correlation coefficients and Penman method has the highest correlation coefficient for four months. Then missing Class A Pan evaporations are filled in by taking average of these two methods of which have highest correlation. Finally the groundwater contribution results are obtained by using these completed evaporation values in water-balance equation. All the outflow and inflow values will be obtained and the water-budget analysis of reservoir will be completed. Keywords : Water-budget analysis. Evaporation methods, Hasanlar Dam. Küçük Melen River iv