Strategic analysis of airline passenger demand changes due to global crises: Comparing COVID-19 with previous crises
Küresel kriz dönemlerinde havayolu yolcularının seyahat taleplerindeki değişimin stratejik analizi: KOVID-19 krizinin önceki krizler ile karşılaştırılması
- Tez No: 687496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ MESUT BÜKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte 21. yüzyılın ilk 19 yılı havacılık sektörü için önemli büyüme fırsatları yaratmıştır. Ancak, 2020'de Asya'da ortaya çıkan bir virus havacılık sektörünün gökyüzündeki bu sınırsız özgürlüğünü tamamen ortada kaldırmıştır. Havacılık sektörü paydaşları için bu ve benzeri krizleri iyi anlamak kurumsal varlıklarını sürdürebilmek adına önem taşımaktadır. Bu çalışma, küresel kriz dönemlerinde yolcuların hava yolu ile seyahat etme taleplerindeki değişimi ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında 21. yüzyılda dünya ekonomisini etkileyen 9/11 terör saldırısı (2001), Sars pandemisi (2003), büyük buhran (2008) ve KOVID-19 pandemik krizleri incelenmiştir. İncelenen krizlerin yaşandığı yıllardaki yolcu sayıları, Ücretli Yolcu-Kilometre, Arz Edilen Koltuk-Kilometre, Doluluk Oranları ve Uçuş Sayıları yolcuların talebindeki değişikliğin analizi için göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın verimliliği için en önemli küresel krizlerin yaşandığı ve verilerin daha şeffaf şekilde paylaşıldığı 2000 yılı sonrası dönem değerlendirilmiştir. Derlenen veriler, Veri Zarflama Yöntemi ile analiz edilerek havacılık sektörü paydaşları için rehber niteliğinde bir çalışma ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın bulguları krizlerin yaşandığı dönemin ve tetikleyici nedeninin yolcu taleplerini farklı şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle havayolu şirketlerinin, devletlerin ve diğer sektör paydaşlarının yolcu talebindeki değişimi her krizde farklı bir açıdan bakarak incelemeleri gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Along with globalization and technological developments, first 19 years of the 21st century have created growth opportunities for the aviation industry. However, a virus that emerged in Asia in 2020 brought this unlimited freedom in the sky to the point of complete limitation. It is important that aviation sector stakeholders understand this and similar crises well in order to protect their corporate assets. This study reveals the change in the demands of air travel passengers in times of global crisis. Within the scope of the study, the crises affecting the world economy in the 21st century, the 9/11 terrorist attack (2001), the SARS pandemic (2003), the great depression (2008), and the COVID-19 pandemic were discussed. International and domestic passenger numbers, Revenue Passenger Kilometers, Available Seat Kilometers, Load Factor, and Departures Worldwide data were used to examine the impact of crises on travel demand. In order to obtain a productive result in the analysis, the period of 2000 and after were evaluated as the data was shared more transparently in this period while the most important crises were experienced during this period as well. The obtained data were analyzed by the Data Envelopment Method. Thus, the goal was to prepare a guide for the stakeholders of the aviation industry. The findings of the study revealed that crises that occur with different triggers, affect airline passenger demands in different ways. For this reason, it is seen that companies, governments, and other actors of the sector should examine passengers' expectations from a different perspective in every crisis.