Beyaz yakalı çalışanların işyerindeki mobbing algılarının sanal kaytarma davranışlarına etkisi: İletişim sektörü örneği
The effect of white collared employees 'mobbing perceptions at workplace on virtual scrolling behavior: An example of the communication sector
  1. Tez No: 687524
  2. Yazar: A. METİN TATARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT KAMAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı İstanbul sınırları içindeki özel global bir iletişim firmasında görev alan beyaz yakalı çalışanlara iş yerinde maruz kalmış oldukları mobbing düzeyinin onların sanal kaytarma davranışlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan özel global bir iletişim firmasında çalışan personel ile bu firmadaki orta ve üst düzey kademedeki bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem hacminin belirlenmesi için firmadaki beyaz yakalı çalışanlara anket gönderilmiş ve 384 kişi ankete dönüş yapmıştır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri topama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formu 3 bölümden oluşmaktadır. Araştırmada yer alan katılımcıların demografik ve çalışma hayatı ile ilgili özelliklerinin dağılımı yüzde ve frekans ile gösterilmiştir. Bu araştırmada mobbing algısı ve sanal kaytarma davranışları arasında ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Katılımcıların ölçeklerden aldıkları puanların demografik ve çalışma hayatı ile ilgili özelliklere göre farklılaşma durumlarının analizinde bağımsız örneklemeler için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada mobbing davranışlarına maruz kalma düzeyinin sanal kaytarma davranışlarına etkisi regresyon analizi ile incelenmiştir. Ölçeklerin birbiri arasındaki ilişkinin incelenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmada işyerinde“kendini ifade etme ve iletişime yönelik davranışlar”ve“mesleki durum ve yaşam kalitesine yönelik davranışlar”ve“Fiziksel sağlığa yönelik davranışlar”ile ilgili mobbing durumları ile önemli sanal kaytarma alışkanlıkları arasında çok zayıf ve pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Buna karşılık araştırmaya katılım gösteren iletişim sektörü çalışanlarının mobbing algılarının sanal kaytarma davranışlarını etkileme durumlarının incelenmesi için yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda istatistiksel bakımdan anlamlı bir etkinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of the level of mobbing experienced by white-collar employees working in one global communication sector company in Istanbul on their cyber loafing behaviors. The universe of the research consists of the personnel working in the one global company in the communication sector in Istanbul and the middle and upper level individuals in the company. In order to determine the sample size of the research, a questionnaire was sent to white-collar employees in the company and 384 people returned to the survey. The convenience sampling method was used as the sampling method. Questionnaire was used as a data collection tool in the study. The questionnaire form consists of 3 parts. The distribution of demographic and working life characteristics of the participants in the study is shown by percentage and frequency. In this study, the relationship between perception of mobbing and cyber loafing was investigated with the Pearson correlation coefficient. Independent samples t-test and one-way analysis of variance were used to analyze the differentiation of the scores of the participants according to demographic and working life characteristics. In the study, the effect of the level of exposure to mobbing behaviors on cyber loafing behaviors was examined by regression analysis. Correlation analysis was used to examine the relationship between the scales. As a result, a very weak and positive relationship was found between mobbing situations related to“self-expression and communication-oriented behaviors”and“behaviors towards professional status and quality of life”and“behaviors towards physical health”and significant cyber loafing habits in the study. On the other hand, it was determined that there was no statistically significant effect as a result of the multiple regression analysis performed to examine the effects of mobbing perceptions of communication sector employees participating in the study on cyber loafing.