Additional customs duty and non-tariff barriers in the international trade and their effects on Turkish foreign trade
Uluslararası ticarette ilave gümrük vergisi ve tarife dışı önlemler ile bunların Türk dış ticaretine etkileri
  1. Tez No: 687544
  2. Yazar: CEMAL ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uluslararası ticaretin parçası olan ülkeler bir taraftan serbest ticaret anlaşmaları, gümrük birlikleri gibi oluşumlar vasıtasıyla ticaret hacimlerini arttırmaya çalışırken, diğer taraftan da özellikle son dönemde artan şekilde korumacılık araçlarını kullanarak ithalatı azaltma eğilimindedirler. Dünya ticaretinde esas olarak gümrük vergilerinin azaltılması şeklinde tanımlanan tarife önlemleri yanında, ithalatı azaltmak amacıyla anti-damping uygulamaları, kotalar, gözetim uygulamaları, teknik standartlar gibi tarife dışı önlemler kullanılmaktadır. 1980'lerden itibaren dış ticaret hacmi artan Türkiye ise bu korumacılık araçlarını etkin kullanan ülkeler arasında sayılmaktadır. Türkiye ayrıca, tarife dışı engellere ek olarak, 2011 yılı itibariyle bir çok farklı ürünün ithalatinda İlave Gümrük Vergisi uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada; dünya ticaretinin sertbestleşmesi süreci ile dış ticarette tarife dışı önlem araçları incelenerek, Türkiye'de uygulanan anti-damping ve İlave Gümrük Vergilerinin dış ticarete olan etkisi anlaşılmaya çalısılmıstır. Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı verileri kullanılarak yapılan incelemeye göre, anti-damping önlemlerinin İlave Gümrük Vergisi uygulamalarına göre ithalat üzerinde daha fazla kısıtlayıcı bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca İlave Gümrük Vergisi uygulamasına ilişkin istatistiksel veriler, vergi uygulamasındaki hazine geliri yaratma amacının ithalatı azaltma hedefinden daha fazla öne çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Countries, being a part of international trade, try to increase their trade volumes through free trade agreements and customs unions, and they tend to reduce imports by using protectionist tools, especially in the last period. In world trade, along with the tariff measures mainly defined as the reduction of customs taxes, non-tariff measures such as anti-dumping practices, quotas, surveillance practices, technical standards are used to reduce imports. Turkey, whose foreign trade volume has increased since the 1980s, is among the countries that use these protectionist tools effectively. In addition to the non-tariff barriers, Turkey has started to apply Additional Customs Duty on the import of many different products as of 2011. This study tries to comprehend the effect of anti-dumping and Additional Customs Duty applied in Turkey by examining the process of global trade liberalisation and non-tariff measures in foreign trade. According to the analysis made using the data of the Turkish Statistical Institute and the Ministry of Trade, it has been found that anti-dumping measures have a more restrictive effect on imports than the Additional Customs Duty practices. In addition, the statistical data on the application of Additional Customs Duty show that the purpose of creating treasury income in the tax application stands out more than reducing imports.