Study of the cyber security measures: Comparative work of the United States and Turkey
Türkiye ve Amerikadaki siber güvenlik önlemlerinin karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 687543
  2. Yazar: EYLÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Siber güvenlik; verileri, ağları, programları ve diğer bilgileri yetkisiz erişime karşı korumaktır. Günümüz dünyasında siber güvenlik, bazı güvenlik tehditleri ve siber saldırılar nedeniyle çok önemlidir. Veri koruma için birçok şirket yazılım geliştirmektedir. Siber saldırganlar, siber suç işlemek için siber uzayda çok sayıda yazılım ve kod kullanır.Bu saldırganlar, kötü amaçlı yazılımları kullanarak yazılım ve donanım tasarımındaki zayıflıklardan yararlanmaktadır. Günümüzde yüksek internet erişimi nedeniyle siber güvenlik tehditleri ülkenin güvenliği için çok tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle siber güvenlik dünyanın en büyük ihtiyaçlarından biridir. Siber güvenlik ihlali, teknolojiye dayanan herhangi bir sektörün karşı karşıya kaldığı her zaman mevcut bir tehdittir. Bilgi sistemlerinde hassas sivil ve ulusal güvenlik verilerini tutan devlet kurumları için özellikle tehlikelidir. Bu risk, her ülkeyi kendi siber güvenlik politikasını oluşturmaya itmiştir. Küreselleşen dünyada artık savaşların taşındığı yerlerden biri de siber uzaydır. Bu doğrultuda her ülke kendi politikasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin siber güvenlik politikası ve Amerika Birleşik Devletleri'nin siber güvenlik politikası karşılaştırılmıştır. Amerika'da ve Türkiye'de gerçekleşen siber saldırılar ve ülkelerin saldırılara yaklaşımları arasındaki farklar okuyucuya sunularak güvenlik politikalarının derlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyber ​​security is to protect data, networks, programs and other information from unauthorized access. Cyber ​​security is very important in today's world due to some security threats and cyber attacks. Many companies develop software programmes for data protection. Cyber ​​attackers use lots of software and code in cyberspace to commit cybercrime. It exploits weaknesses in software and hardware design by using malware. Today, cyber security threats are very dangerous for the security of the country due to high internet access. Therefore, cyber security is one of the biggest needs in the world. Cybersecurity breach is an ever-present threat facing any technology-based industry. It is especially dangerous for government agencies that hold sensitive civil and national security data in their information systems. This risk has pushed each country to create its own cyber security policy. In the globalizing world, one of the places where wars are now carried is cyberspace. In this direction, each country creates its own policy. In this study, Turkey's cyber security policy and the cyber security policy of the United States have been compared. It is aimed to compile the security policies by presenting the differences between the cyber attacks in America and Turkey and their approaches to attacks.