Ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk düzeylerinin sorumluluk duygusu ve davranışı ile sosyal ve duygusal öğrenmeye göre incelenmesi
Examination of social media addicted and happiness levels among adolescent according to responsibility feeling and behaviors and social and emotional learning
- Tez No: 687555
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırmada, ergenlerin tek ebeveynle ve iki ebeveynle yaşamaya, sorumluluk duygusu ve davranışına, sosyal ve duygusal öğrenmeye, cinsiyete ve anne-baba tutumlarına göre sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma, betimsel ve nedensel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 505 ergen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Mutluluk Ölçeği”,“Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği”,“Sorumluluk Duygusu ve Davranışı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS21 Paket Programı'ndan yararlanılmıştır. MANOVA-Wilks Lambda(λ) Testinden ve MANOVA Pillai's Trace Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda tek ebeveynle ve iki ebeveynle yaşamaya göre ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sorumluluk duygusuna ve davranışına göre ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sorumluluk duygusu ve davranış düzeyi düşük olan ergenlerin sosyal medya bağımlılığı puan ortalaması, sorumluluk duygusu ve davranış düzeyi yüksek olan ergenlerin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamasından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sorumluluk duygusu ve davranış düzeyi düşük olan ergenlerin mutluluk puan ortalaması, sorumluluk duygusu ve davranış düzeyi yüksek olan ergenlerin mutluluk puan ortalamasından anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Sosyal ve duygusal öğrenmeye göre ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sosyal ve duygusal öğrenme düzeyi düşük olan ergenlerin sosyal medya bağımlılığı puan ortalaması, sorumluluk duygusu ve davranış düzeyi yüksek olan ergenlerin sosyal medya bağımlılığı puan ortalamasından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sosyal ve duygusal öğrenme düzeyi düşük olan ergenlerin mutluluk puan ortalaması, sosyal ve duygusal öğrenme düzeyi yüksek olan ergenlerin mutluluk puan ortalamasından anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Cinsiyete göre ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anne ve baba tutumlarına göre ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ve mutluluk puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anne tutumu demokratik olan ergenlerin sosyal medya bağımlılık düzeyinin en düşük; ilgisiz olanların orta; ve otoriter olanların ise en yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Anne tutumu demokratik olan ergenlerin mutluluk düzeyinin en yüksek; otoriter olanların orta; ve ilgisiz olanların ise en düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Baba tutumu demokratik olan ergenlerin sosyal medya bağımlılığı düzeyinin en düşük; otoriter olanların orta; ve ilgisiz olanların ise en yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Baba tutumu demokratik olan ergenlerin mutluluk düzeyinin en yüksek; otoriter olanların ve ilgisiz olanların ise birbirine yakın düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the social media addiction and happiness levels significantly differ among adolescents according to living with one parent and two parents, responsibility feeling and behavior, social and emotional learning, gender, and parental attitudes. The study group consists of 505 adolescents. To obtain the data required for the study, the researchers used the“Social Media Addiction Scale for Adolescents”,“Happiness Scale”,“Responsibility Feeling and Behavior Scale”,“Social and Emotional Learning Scale”and a“Personal Information Form”. SPSS 21 Software Package was used for data analysis. MANOVA-Wilks Lambda(λ) Test and MANOVA Pillai's Trace Test were employed for data analysis. The mean scores of social media addiction and happiness do not significantly differ among adolescents according to living with one parent and two parents. The social media addiction mean score of adolescents with low responsibility feeling and behavior were found to be significantly higher than the mean scores of those with high responsibility feeling and behavior. The happiness mean score of adolescents with low sense of responsibility and behavior were found to be significantly lower than the mean scores of those with high responsibility feeling and behavior. The social media addiction mean score of adolescents with low social and emotional learning were found to be significantly higher than the mean scores of those with high social and emotional learning. The happiness mean score of adolescents with low social and emotional learning were found to be significantly lower than the mean scores of those with high social and emotional learning. The mean scores of social media addiction and happiness do not significantly differ among adolescents according to gender. It is found that social media addiction level of adolescents whose maternal attitude is democratic is the lowest while the level of the ones with indifferent maternal attitude is medium. The social media addiction level of the adolescents with authoritarian maternal attitude is the highest. The happiness level of adolescents whose maternal attitude is democratic is the highest while the level of the ones whose maternal attitude is authoritarian is medium. The happiness level of ones with indifferent maternal attitude is the lowest. The social media addiction level of the adolescents with democratic father attitude is the lowest while the level of the ones with authoritarian father attitude is medium. The social media addiction level of the adolescents with indifferent father attitude is the highest. The happiness level of the adolescents with democratic father attitude is the highest while the levels of the ones with authoritarian and indifferent father attitude are close.